5 tipov, ako vybrať trezor

28.2.2023 13:07:07 900

Pripravili sme si pre vás stručný návod, ako si vybrať správny trezor – či už pre súkromné alebo firemné účely. Pozrieme sa na to, podľa čoho trezor vyberať, aké sú druhy trezorov a v čom sa jednotlivé druhy líšia. Poďme na to!

5 tipov, ako vybrať trezor

Obr. 1: Pri výbere trezoru je dôležité zohľadniť nielen objektívne kritériá, ale aj osobné preferencie a potreby užívateľa.

 

Ako vybrať správny trezor?

Potrebujete trezor na dokumenty, cenné papiere či doklady? Objemnejší trezor na väčšie množstvo hotovosti? Alebo trezor na zbraň? Hľadáte malý trezor na domáce použitie a na úschovu cestovných pasov, šperkov a menšej hotovosti? Alebo potrebujete trezor na uloženie denných tržieb vo vašej prevádzke? Pozrime sa, čo všetko si všímať pri kúpe trezoru a podľa čoho si vybrať ten správny.

trezor

Obr. 2: Trezor môžete využiť doma, v kancelárii i v prevádzke. Pomôže vám uschovať a ochrániť cennosti – od rôznych dokumentov a spisov, cez cenné predmety ako šperky, fotoaparáty či zbrane až po hotovosť, platobné karty či doklady. 

 

1. Druh trezoru – účel použitia trezoru

Trezor vyberajte predovšetkým podľa účelu, na ktorý ho budete využívať. Zamyslite sa teda v prvom rade, na čo má váš budúci trezor slúžiť a aké predmety má chrániť. Pozrime sa na základné a najčastejšie využívané trezory menších rozmerov:

 

Domáci trezor

Obľúbený a veľmi často využívaný typ trezoru je trezor pre domáce použitie. Domáci trezor má väčšinou menšie rozmery a používa sa hlavne na bezpečné uloženie rôznych dokladov, cenných papierov, rodinných pokladov, šperkov, umeleckých predmetov, cenných zbierok či hotovosti. Taktiež ho môžete využiť ako bezpečné miesto pre vaše lieky.

 trezor

Obr. 3: Malý a spratný nábytkový trezor Safety s elektronickým zámkom a rozmermi 31 × 20 × 20 cm je ideálny na úschovu drobných cenností

 

Trezor do kancelárie

Kancelárske trezory si nájdu svoje uplatnenie v mnohých firmách. Či už na úschovu hotovosti, rôznych dokumentov a spisov alebo ďalších cenných predmetov.

trezor

Obr. 4: Nábytkový trezor Security s elektronickým zámkom a rozmermi 35 × 40 × 40 cm sa skvelo hodí na použitie v kanceláriách

 

Trezor na zbraň

Bezpečnú úschovu zbrane vám zabezpečí zbraňový trezor. Tieto trezory musia poskytovať vysokú mieru ochrany, ponúkajú sa v rôznych veľkostiach.

 

Bezpečnostná schránka

Je to sejf malých rozmerov, ktorý slúži na domáce použitie. Využíva sa na uzamknutie malých drobností. Býva lacná, čomu odpovedá aj miera zabezpečenia. Často má podobu knihy či malej krabičky.

 

Do e-shopu: Aktuálna ponuka našich trezorov

 

2. Správna veľkosť trezoru

Veľkosť trezoru predurčuje možnosti jeho využitia v budúcnosti – jeho objem je jednoducho daný, nedá sa postupom času meniť. Preto ak potrebujete trezor výlučne na ukladanie drobných cenností, postačí vám trezor menších rozmerov. Ak sa však bude trezor postupne napĺňať alebo potrebujete uschovať väčšie objemy, voľte veľkosť, ktorá vám výhľadovo bude stačiť. Pri trezoroch platí pravidlo: kúpte si o kúsok väčší model, ako máte v pláne. Samozrejme, ak vám to dovolia vaše priestorové možnosti. 

trezor

→ TIP: Okrem vonkajších rozmerov sú pre vás dôležité aj vnútorné rozmery. Práve tie vám určujú, koľko vecí do trezoru reálne zmestíte, prípadne aj to, ako budú v trezore orientované.

 

3. Typ uzamykania trezoru

Trezory môžu mať rôzne druhy uzamykania. V súčasnosti sa najviac využívajú tieto 3 typy: zámok na kľúč, elektronický zámok či mechanický zámok. Spôsob uzamykania si pred kúpou trezoru dobre zvážte.

kluc

Zámok na kľúč

Tento spôsob je najjednoduchší a najlacnejší, zároveň aj najmenej bezpečný. Kľúč vám jednoducho môže niekto ukradnúť a dostať sa tak k vašim cennostiam. Taktiež strata kľúča môže predstavovať problém.

  

ciselnik

Mechanický číselný zámok

Kto vie číselnú kombináciu, ten má prístup k trezoru. Mechanický číselný zámok môže mať aj podobu otočného číselníka, ktorý funguje na základe kombinácie správne zadaných čísel.

  

trezor

Elektronický číselný zámok

Trezor s elektronickým zámkom predstavuje najčastejšiu voľbu. V prípade, že zabudnete svoj kód, máte k dispozícii kľúče pre núdzové otváranie. Nezabudnite však kľúčom vytvoriť vhodné tajné miesto.

 

 

4. Miesto pre umiestnenie trezoru

Keď už poznáte účel použitia vášho trezoru, jeho veľkosť i druh uzamykania, zamyslite sa nad jeho vhodným umiestnením. Môžete zvoliť buď nábytkový trezor alebo zamurovaný trezor.

Nábytkový trezor môže byť voľne stojaci, ale i upevnený k stene či podlahe. Zamurovanie trezora do steny (napr. za obraz) či do podlahy (napr. pod koberec) a vytvorenie takéhoto tajného miesta je určite zložitejšie ako jeho umiestnenie do nábytku. Na druhej strane však môže poskytnúť vyšší level bezpečnosti. Pri rozhodovaní o umiestnení trezora bude teda dôležité, aké predmety chcete ochrániť, aké sú vaše priestorové možnosti či ako často potrebujete trezor otvárať.

trezor

Obr. 5: Ak chcete do trezoru umiestniť veci, ku ktorým by sa nemali dostať napríklad vaše deti (lieky, elektronika…), môžete využiť aj voľne stojaci trezor. Ak však chcete svoje cennosti ochrániť pred zlodejmi, určite voľte „neviditeľný“ variant – teda umiestnený v nábytku a prichytený k stene či podlahe.

 

5. Cena trezoru

Posledný, ale nemenej dôležitý parameter, je výška počiatočnej investície. Ceny menších trezorov sa môžu líšiť v závislosti od ich veľkosti, materiálu, typu zámku a úrovne bezpečnosti. Napríklad menší trezor s kódovým zámkom môže stáť približne od 40 do 100 eur. Ak by ste však mali záujem o trezor s vyššou úrovňou bezpečnosti, môžete sa stretnúť s cenami až okolo 400 eur a vyššie.

 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie