Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

1.5.2017 18:31:19 6834

Len čo sa jar ohlási so svojimi príjemnými teplotami a slnečnými lúčmi, vyberajú majitelia záhrad svoj záhradný nábytok zo zimného uskladnenia. Žiaľ nie zriedka sa stáva, že nábytok je po zime špinavý a nepekný – čo teda robiť, aby opäť zažiaril v plnej kráse?

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

To do vysokej miery závisí od toho, z akého dreva je záhradný nábytok vyrobený.
Jednotlivé druhy dreva sa s rozdielnym počasím vyrovnávajú rozdielne. Preto majú aj rozdielne nároky na údržbu.

Záhradný nábytok z mäkkého alebo z tvrdého dreva?

Mäkké drevo ako borovica, smrek alebo buk nedokáže dlho odolávať vonkajším vplyvom v neošetrenom stave. Pod vplyvom vlhka začne drevo rýchlo plesnivieť a chátrať. Z toho dôvodu sa dá záhradný nábytok z takéhoto dreva použiť len s potrebnou ochranou. Veľmi dobre sa hodia rýchlo schnúce akrylové alebo lazúrové farby. Bez rozdielu, či sa jedná o lak alebo lazúru, táto ochrana časom stráca svoju účinnosť. Z času na čas ju treba obnoviť. Inak je to u subtropického dreva ako je tíkové drevo, robinia, cédrové drevo alebo eukalyptus. Tieto často obsahujú éterické oleje a aj neošetrené odolávajú vonkajším vplyvom ako vlhkosť, hmyz a pleseň. Osobitná starostlivosť preto nie je potrebná. Bez pravidelného olejovania sa však časom aj u týchto druhov dreva tvorí strieborno-šedá patina. Šedý povlak nepôsobí pekne, ale neovplyvňuje nijako stabilitu a životnosť záhradného nábytku.

Spôsob prvotného ošetrenia

Aj spôsob prvotného ošetrenia hrá pri starostlivosti o drevený nábytok dôležitú úlohu. Ideálne je, ak ošetrujete nábytok vždy s takým istým prostriedkom, akým bol prvotne ošetrený u výrobcu. Podľa toho, či drevo bolo lakované, voskované, olejované, alebo neošetrené, sa jednotlivá starostlivosť líši.

Lakované drevo

U lakovaného dreva vrstva laku uzatvorí povrch dreva a chráni ho lepšie pred vlhkom a UV lúčmi. Z tohto pohľadu lakované kúsky nábytku nepotrebujú veľkú starostlivosť. Prach a ľahké znečistenie sa dá ľahko odstrániť vlhkou utierkou. Používajte vždy len mäkké látky. Pri silnejšom znečistení použite aj jemný saponátový roztok. Neodporúča sa používať ostré odstraňovače špiny, vysokotlakové čističe ako aj akékoľvek drsné čistiace pomôcky a pomôcky s ostrými hranami. Tie by mohli lakovú vrstvu poškrabať. Na rozdiel od iného nábytku sa škvrny a drobné poškodenia nedajú redukovať, ale je potrebné nové celkové nalakovanie.

Voskované drevo

Voskované drevo nájdete len zriedkavo. Jednak preto, že nanášanie vosku je relatívne náročné, ale tiež preto, že takéto drevo je pomerne citlivé, takže treba rozliatu kvapalinu ako aj stojaciu dažďovú vodu z neho odstrániť. Okrem toho treba voskovú vrstvu pravidelne obnovovať, aby sa zachoval jej ochranný účinok dlhodobo.

Naolejované drevo

Pri olejovanom dreve olej prenikne hlboko do pórov povrchovej plochy a chráni drevo zvonku aj zvnútra. Takto zapečatené drevo je chránené aj pred vysýchaním aj pred príliš veľkou vlhkosťou. Použitím olejov s farebným pigmentom chránite drevo aj pred zošednutím. Avšak účinnosť ochranných olejov je časovo obmedzená. Trvalú ochranu zaručíte len vtedy, ak drevený nábytok dva až trikrát do roka preolejujete. Dbajte pritom na výber ochranných olejov, aby neobsahovali rozpúšťadlá.
Len tak sa zachová prirodzená ochrana. Pred naolejovaním treba záhradný nábytok dôkladne očistiť vlhkou utierkou. Inak by sa špina zlepila s olejom. Po očistení nanášajte olej opatrne handričkou, štetcom alebo napúšťacím tampónom a nábytok nechajte niekoľko hodín schnúť v tieni. Potom sa môže opäť používať.

Taktiež sa odporúča záhradný nábytok z naolejovaného dreva pravidelne zotrieť od prachu a špiny vlhkou utierkou. Silnejšie znečistenie odstránite najlepšie čím skôr teplou vodou a jemným saponátovým roztokom. Nepoužívajte veľa vody a nábytok nechajte potom dobre vyschnúť.

Lazúrované drevo

Náter má na drevo podobný účinok ako olej a chráni ho pred presakujúcou vlhkosťou. Na rozdiel od neho sú lazúry predsa len redšie a rýchlejšie vsakujú do dreva. Pigmentované nátery okrem toho prekrývajú lepšie ako olej, napriek tomu po ich natretí ostáva viditeľná kresba dreva. Svetlé drevo dokážu urobiť tmavším alebo aj prekryť špinu. Farebné pigmenty v nátere chránia drevo pred škodlivým UV svetlom. Bezfarebné nátery naopak neposkytujú žiadnu ochranu pred UV lúčmi. Pred nanesením náteru očistite nábytok dôsledne a obrúste ho brúskou alebo šmirgľovým papierom. Tým zdrsnie povrch dreva a náter sa do dreva lepšie dostane a priľne. Potom naneste náter štetcom a nechajte nábytok 24 hodín úplne vyschnúť. Podľa možností nenatierajte nábytok na prudkom slnku, ale v polotieni.

Neošetrené drevo

Ak je váš záhradný nábytok neošetrený, stojíte pred rozhodnutím. Drevený nábytok môžete nalakovať, navoskovať, naolejovať, natrieť lazúrou alebo nechať v neošetrenom stave. Subtropické druhy dreva nepotrebujú žiadne ošetrenie, avšak pod vplyvom počasia a nečistoty rýchlo strácajú svoj pekný prirodzený vzhľad. Preto sa odporúča nábytok pred prvým použitím ošetriť vhodným ochranným prostriedkom. U mäkkého dreva je naopak neodmysliteľné ďalšie ošetrovanie. Ak má byť ochrana trvalejšia, nalakujte záhradný drevený nábytok pred prvým použitím vhodným lakom na daný druh dreva. Alternatívne môžete nábytok natrieť lazúrou alebo naolejovať.

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie