Ako si bezpečne nachystáte palivové drevo?

31.8.2023 13:52:15 192

Palivové drevo zahreje hneď dvakrát – najskôr pri jeho príprave a potom pri spaľovaní. Keďže je pílenie a štiepanie dreva fyzicky náročná aktivita, často vedie k úrazom. V tomto článku sme preto pripravili rady, s ktorými si môžete bezpečne vytvoriť zásoby dreva a postarať sa tak o pohodu pri krbe počas celej zimy.

Ako si bezpečne nachystáte palivové drevo?

Pílenie dreva

Pri rezaní palivového dreva je v prvom rade dôležitá bezpečnosť, na ktorú by mali myslieť aj skúsení domáci majstri.

Vybavenie

Ak si drevo na kúrenie režete sami, najlepšie je použiť motorovú pílu. Ak však nemáte príslušné znalosti, môže byť jej používanie nebezpečné. Preto sa uistite, že prácu s motorovou pílou ovládate. Ak nie, zvážte absolvovanie kurzu.

Samozrejmosťou by mali byť osobné ochranné prostriedky, ako sú ochrana sluchu, ochranné okuliare, bezpečnostná obuv a ochranné rukavice. Môžete si zaobstarať aj špeciálne protiporezové nohavice, ktoré vedia zabrániť vážnym zraneniam. Používanie respirátora alebo šatky na ústa a nos bráni vdýchnutiu drevených vlákien.

Na konečné spracovanie metrového dreva či klátov s malým priemerom je najlepšie pracovať so stojanom na pílenie dreva, takzvanou kozou. Umožňuje bezpečné uloženie dreva a poskytuje vám komfort pri pílení. Navyše nepotrebujete pomoc nikoho ďalšieho.

Na trhu existuje množstvo variánt, z ktorých si môžete vybrať. Dobrou voľbou je napríklad model s brzdiacim ramenom, ktorý zabezpečí drevo pri pílení. Koza s ozubenými držiakmi zas zabraňuje otáčaniu kmeňa.

stojan na pílenie dreva

Zaistenie bezpečnosti

Tupá reťazová píla vie byť nebezpečnejšia ako ostrá, pretože vás vystavuje riziku spätného rázu. Vždy sa preto uistite, že používate ostrú reťaz. Znížte tým riziko poranenia.

Nikdy by ste nemali spúšťať reťazovú pílu, ktorá je zaseknutá v dreve. Vyhnete sa tak spomenutému spätnému rázu, a tým aj vážnym zraneniam.

Je veľmi dôležité nepíliť drevo, keď sa cítite unavení. Je totiž väčšia pravdepodobnosť, že urobíte chybu a zraníte sa. Robte si preto pravidelné prestávky a pite dostatok vody.

Ideálne je mať pri pílení dreva aspoň jedného pomocníka a mobil v dosahu. V prípade núdze vie okamžite reagovať a zavolať záchranku.

Štiepanie dreva

Štiepanie palivového dreva môže byť náročná práca, avšak tento proces si môžete uľahčiť. Nezabudnite, že nemusíte naštiepať všetko drevo naraz, preto si dajte načas.

Vybavenie

Ako pri pílení, aj tu by ste mali mať vhodný ochranný odev. Na zabezpečenie stability sekery v ruke sú vhodné protišmykové rukavice. Ak by vám sekera vykĺzla z ruky, obuv s oceľovou špičkou zabráni najhoršiemu. Okuliare ochránia vaše oči pred úlomkami.

Na uľahčenie štiepania použite dostatočne preschnutý klát z tvrdého dreva. V ideálnom prípade by mal mať priemer 40 cm a výšku aspoň 70 cm, aby sa s ním dalo pohodlne pracovať.

Zaistenie bezpečnosti

Najlepšie miesto na štiepanie palivového dreva je na rovnom, pevnom povrchu, na ktorom nie sú žiadne prekážky. Príkladom je napríklad terasa, dvor, betónový či asfaltový povrch.

Ešte pred začatím by ste mali najprv skontrolovať funkčnosť sekery. Pozrite sa, či je hlava dostatočne ostrá a zároveň pevne nasadená na rukoväť. Akékoľvek poškodenie alebo praskliny by ste mali určite opraviť.

Ideálny postoj je s nohami na šírku ramien a mierne pokrčenými kolenami. Takto získate lepšiu rovnováhu a kontrolu pri štiepaní dreva.

Poleno umiestnite na zadnú časť klátu a rozseknite ho vertikálne. Takto sa bude štiepať ľahšie, ako keby ležalo na boku.

Vždy si všímajte svoje okolie a dávajte pozor na smer, ktorým sa drevo štiepi, aby ste nezranili prípadných ľudí v blízkosti.

štiepanie dreva

Uskladnenie dreva

Naštiepané drevo musí poriadne vyschnúť pred tým, než sa pri ňom zahrejete. Jednotlivé polená ukladajte na seba tak, aby medzi nimi mohol cirkulovať vzduch a drevo bolo chránené pred dažďom a vlhkosťou. Na sušenie si vyberte preto chránené miesto, napríklad kôlňu či prístrešok na drevo.

Dávajte si pozor aj na výšku uskladneného dreva. Ak je palivové drevo naskladané príliš vysoko, môže sa zrútiť. Ak pri tom stojíte nablízku či už vy, alebo niekto z vašej rodiny, padajúce kusy vás môžu zraniť.

Keď začne vykurovacia sezóna, s vozíkom na palivové drevo ho pohodlne prepravíte z miesta jeho uskladnenia až ku krbu či kachliam. A potom vám už ostáva len jediná vec – vyložiť si nohy a vychutnať si tú príjemú atmosféru.

Diskusia

(0 komentárov)

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie