Aký skleník odporúčame?

14.10.2020 12:00:00 2018

Aký skleník odporúčame?

1

Ak sa obzeráte po nejakom skleníku, stretnete sa s výrobkom zo skla, hliníkovým alebo fóliovým. Sklo sa dnes už takmer nepoužíva pre malé skleníky, pretože vnútro príliš rozohrieva a materiál je nákladný a ťažký. Bežné sú dnes hliníkové skleníky z dutinkových platní, ktoré ponúkajú dobrú izoláciu a svetlo a pritom sú cenovo dostupné a ľahké. Fóliový skleník sa odporúča predovšetkým vtedy, ak hľadáte predovšetkým málo nákladný skleník. Avšak fólia ako materiál nie je veľmi pevná a neizoluje dosť dobre, čo pri celoročnej prevádzke badať.

Vedeli ste, že...? Práve v záhradnej a krajinnej výstavbe sa vyskytujú rozličné stavebné štýly skleníkov. K ním patria aj rozličné skleníky - kabriolety s posuvnou strechou, fóliové tunely či kupoly.

 

 

2

Veľkosť

Veľkosť skleníka závisí samozrejme od veľkosti vašej záhrady ako aj hlavného účelu. Zhruba sa dá povedať, že pre štvorčlennú rodinu by bol vhodný skleník s rozlohou cca 10 štvorcových metrov. Kto nemá v záhrade toľko miesta, môže ísť so skleníkom aj do výšky. Pomocou regálov a závesných regálov sa dá vytvoriť priestor navyše.

 

Výška

Vo vašom skleníku potrebujete vy i vaše rastliny primerané miesto na vzpriamenie. Na to, aby ste v skleníku mohli pohodlne stáť, mal by mať na výšku 1,60 až 1,80 metra. Tak sa môžu rozpínať aj vyššie rastliny ako sú rajčiny a netreba ich zavčasu strihať.

 

Náš tip: Ak staviate váš skleník do výšky, mali by ste dbať na to, aby dolné záhony na zemi mali priaznivú polohu a neboli príliš v tieni. Urobte si už pred kúpou určitý prehľad rastlín.

 

Vedeli ste, že...? väčší skleník neznamená hneď vyššie náklady na vyhrievanie. Pretože cez väčšiu zasklenú plochu sa vnútro rozohreje rýchlejšie a teplo sa dlhšie udržiava.

 

 

Aké miesto je pre skleník správne?

Optimálny rast rastlín závisí od výberu miesta pre skleník. Skleník potrebuje v závislosti od modelu podľa možnosti čo najslnečnejšie miesto. Ideálne je, keď hrebeň strechy ide v smere východ – západ. Opreté skleníky alebo prístavky je ideálne smerovať na juh.

 

Sadenie rastlín do skleníka: kedy ktorú zeleninu?

Ďalej je dôležité, kedy zasadíte zeleninu. To je podľa druhu rastlín rôzne.

3

Jar

Na začiatku roka sadíme rýchlorastúcu zeleninu tolerantnú na chlad, ako šaláty, reďkovky a pod.. Od marca sa sadia o. i. bylinky, špenát, mangold, rajčiny a tekvica.

Leto

Od mája sadíme do skleníka teplomilnú zeleninu, ktorá sa zbiera na sklonku leta – napr. rajčiny, baklažán, paprika, uhorky, melóny alebo cuketu. Od júna môžete zbierať prvý šalát a bylinky. Využite uvoľnené miesto na opätovné sadenie. Tu sa hodí napríklad popínavá fazuľa alebo čakanka.

Jeseň

Od septembra môžete vysadiť jesenné kultúry a realizovať neskorú sejbu. K tomu patrí koreňová zelenina ako reďkovky, mrkva, alebo opäť šalát.

Zima

V zimných mesiacoch, teda od októbra, by sa do skleníka už nemalo nič sadiť. Využite voľné miesto na odloženie rastlín v nádobách  zo záhrady alebo z balkóna.

 

Ak budete dodržiavať tento plán, môžete mať teoreticky počas celého roka čerstvú zeleninu z vlastnej záhrady. Ak všetko nespotrebujete, môžete ju bez problémov zamraziť.

 

 

 

 

 

 

Akú hlinu použiť a ako správne hnojiť?

V záhradkárstve si môžete kúpiť pripravenú hlinu do skleníkov alebo hlinu na zeleninu. Ale aj obyčajná hlina na sadenie so správnym hnojivom postačí. Dbajte na to, aby pôda bola vždy kyprá. To je dôležité, aby sa správne rozložila a zachytila voda. Tak získajú vaše rastliny optimálny prísun tekutín a zabráni sa trvalému zamokreniu. Na hnojenie by ste v skleníku nemali používať žiadne umelé hnojivá. Použite namiesto nich mulčovaciu alebo kokosovú pôdu. To sú prírodné prostriedky, ktoré dodajú vašim rastlinám veľa výživných látok.

 

4Aká teplota má byť v skleníku? 

Správna teplota v skleníku

Optimálna teplota v skleníku by mala byť okolo 30°C. Teplotu kontrolujte teplomerom, ktorý by mal byť umiestnený vo výške rastlín a v tieni. Predovšetkým v lete treba dbať na to, aby sa maximálna teplota neprekročila. Vtedy sa treba zamerať na vetranie a ovlažovanie: dbajte na to, aby ste skleník pravidelne vetrali pre uvoľnenie vlhkosti vzduchu a rastliny  dostatočne zalievali. Mnohé skleníky – ako aj tie naše – majú praktické strešné okná. Ale aj skleníky z posuvných tabúľ sú vybavené oknami, aby bolo možná primeraná cirkulácia vzduchu a eliminácia horúčavy.

 

 

5Môže sa v skleníku kúriť?

Áno, v skleníku sa dá aj kúriť. To sa však neodporúča pri domácich plodinách ako sú napríklad rajčiny. Kto rád pestuje exotické rastliny ako sú orchidey alebo kaktusy, mal by o vykurovaní skleníka uvažovať. Na vykurovanie existuje viacero metód: elektrické, plynové, petrolejové, solárne alebo drevom. Posledné dve metódy sa považujú za ekologické alternatívy. Aby ste kúrili kontrolovane, mali by ste si vykurovaciu energiu do skleníka nechať prepočítať odborníkom.

 

Vedeli ste, že...? Chcete si zadovážiť kúrenie do skleníka? Potom by ste mali dať pozor na to, že v priebehu energetických zmien sa od januára 2039 bude môcť kúriť už len obnoviteľnými energetickými zdrojmi. Preto sa oplatí už teraz obstarať si alternatívnu vykurovaciu metódu.

 

Kúpa skleníka

Ak si vezmete k srdcu tipy našej poradne, nemalo by úspešnej úrode vo vašom skleníku už nič stáť v ceste. Rozhodnite sa pre vhodnú variantu aj teraz online na našej stránke.

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie