Bambus, plast, textil alebo drevo – aký kôš na bielizeň si vybrať?

2.10.2023 13:07:10 503

Niet pochýb o tom, že práčky sú hrdinkami našich kúpeľní. Zvládajú každodennú tvrdú prácu, vysoké otáčky i naozaj špinavé oblečenie. Avšak čo by bola práčka bez svojho „parťáka“ – koša na bielizeň. Nenápadný pomocník, ktorý nám pomáha udržať domácnosť v poriadku. V tomto článku preskúmame rôzne materiály košov na bielizeň a pozrieme sa na ich výhody a nevýhody. Poďme na to!

Bambus, plast, textil alebo drevo – aký kôš na bielizeň si vybrať?

Koše na bielizeň sú nepostrádateľným prvkom každej domácnosti, bez ohľadu na to, či žijete sami alebo v rodine. Líšia sa predovšetkým veľkosťou, materiálom, vnútorným usporiadaním a dizajnom. V našom článku si predstavíme výhody i nevýhody jednotlivých druhov košov na bielizeň.

 

Koše na bielizeň podľa materiálu

1. Plastové koše na bielizeň (umelý ratan)

Plastové koše na bielizeň sú ľahké a odolné voči vlhkosti, čo ich robí ideálnymi pre použitie v kúpeľni. Čisto plastové koše na bielizeň nemusia byť príliš estetické, avšak koše z umelého ratanu majú často veľmi príjemný dizajn, hodiaci sa do rôznych typov interiérov. Sú funkčné a zároveň pekné – vďaka tomu predstavujú obľúbenú voľbu.

Ratanový kôš na prádlo

Ručne tkaný skladací kôš na bielizeň z umelého ratanu má objem 90 litrov a praktickú textilnú odnímateľnú vložku.

 

Výhody:

1. Odolnosť voči vlhkosti: Benefit číslo jeden, ktorý mnohých presvedčí. Plastové koše na bielizeň sú odolné voči vlhkosti, skvelo sa preto hodia do kúpeľne.

2. Nízka váha: Plastové koše na bielizeň sú ľahké, praktické a jednoducho ich presuniete.

3. Príjemný dizajn: V dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo košov na bielizeň s príjemným dizajnom, aj napriek tomu, že sú vyrobené z plastu. Umelý ratan sa podobá prírodnému ratanu, má prirodzený vzhľad.

4. Ľahká údržba: Plastové koše sa jednoducho čistia. Stačí ich utrieť vlhkou handrou alebo ich umyť vodou a jemným čistiacim prostriedkom.

5. Trvanlivosť: Syntetický ratan je odolný voči opotrebovaniu a poškodeniu, čo znamená, že koše na bielizeň vám môžu slúžiť dlhé roky.

 

Nevýhody:

1. Syntetický materiál: Plast predstavuje umelý materiál, ktorý nemusí vyhovovať každému. Na druhej strane, umelý ratan často pripomína prírodné materiály, nepôsobí teda „umelo“.

2. Ekologický vplyv: Plast sa vyrába z neobnoviteľných zdrojov a môže trvať veľmi dlho, kým sa rozloží v prírode.

Kôš na prádlo z umelého ratanu

Kôš na bielizeň s kolieskami pre jednoduchý presun poskytuje bohatý priestor – až 140 litrov rozdelených do 3 priehradiek + jedno odnímateľné vrecko. Vzhľadom na svoj objem je ideálny pre rodiny s deťmi. 

 

2. Textilné koše na bielizeň

Textilné koše na bielizeň sú vhodné pre tých, ktorí ocenia ich nízku hmotnosť, trendy dizajn a cenovú dostupnosť. Je však dôležité brať do úvahy ich citlivosť na vlhkosť a potrebu častejšej starostlivosti. Ak hľadáte praktické a prenosné riešenie, textilný kôš môže byť dobrou voľbou.

 Kôš na prádlo z látky

Kôš na bielizeň z ľanovej tkaniny pôsobí moderne a vzdušne. Vnútorný vak je vyrobený zo zosilnenej bavlnenej tkaniny, vnútro má 2 priehradky na triedenie.

 

Výhody:

1. Nízka hmotnosť: Látkové koše na bielizeň sú ľahké. Môžete ich jednoducho presunúť z miesta na miesto podľa potreby.

2. Nižšia cena: Textilné koše na bielizeň sú obvykle cenovo dostupnejšie v porovnaní s košmi vyrobenými z iných materiálov, ako je drevo či bambus.

3. Dizajn: Textilné koše na bielizeň poskytujú príjemný dizajn, v miestnosti pôsobí textil vzdušne.

4. Skladateľnosť: Tieto koše sú často skladateľné, ušetria vám teda miesto, keď ich práve nepotrebujete. Ak máte obmedzený priestor, skladacie koše na bielizeň môžu byť pre vás ideálne.

 

Nevýhody:

1. Citlivosť na vlhkosť: Textilné koše môžu absorbovať vodu. Je preto dôležité zabezpečiť, aby neprichádzali do priameho kontaktu s vodou.

2. Nižšia životnosť: Textil môže mať kratšiu životnosť v porovnaní s niektorými inými materiálmi, ako napr. plast či drevo. Môžu sa opotrebovávať rýchlejšie, záleží však samozrejme na konkrétnom druhu materiálu a jeho trvácnosti.

3. Pravidelná údržba: Textilné koše sa rýchlejšie znečistia a vyžadujú pravidelné pranie.

 

3. Koše na bielizeň z bambusu

Bambusové koše na bielizeň sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú ekologický a zároveň estetický spôsob organizácie bielizne. Majte však na pamäti, že bambus je prírodný materiál a má svoje špecifiká.Bambusový kôš na prádlo

Bambusové koše na bielizeň (vľavo bez vnútorných priehradiek a s objemom 72 litrov, vpravo s možnosťou triedenia bielizne do 2 priehradiek a objemom 100 litrov)

 

Výhody:

1. Ekologická voľba: Bambus je ekologicky udržateľný materiál, pretože rastie rýchlo (až 20-krát rýchlejšie než drevo) a nepotrebuje množstvo pesticídov a hnojív. Výroba bambusových košov má menší negatívny vplyv na životné prostredie ako napr. výroba plastových košov.

2. Prirodzený vzhľad: Bambusové koše majú príjemný prirodzený vzhľad, hodia sa do rôznych štýlov zariadenia kúpeľne.

3. Trvanlivosť: Bambus je pevný a odolný materiál, čo znamená, že koše na bielizeň z bambusu vám môžu slúžiť naozaj dlhú dobu.

4. Jednoduchá údržba: Bambusové koše sa ľahko udržiavajú – stačí ich z času na čas utrieť vlhkou handričkou.

 

Nevýhody:

1. Citlivosť na vlhkosť: Bambus je materiál citlivý na prílišnú vlhkosť. Nemal by sa preto dostávať do priameho kontaktu s vodou, aby sa predišlo jeho poškodeniu alebo deformácii.

2. Nižšia odolnosť voči nárazom: Bambus môže byť menej odolný voči silnejším nárazom než niektoré iné materiály, ako napríklad umelý ratan. Bežnú prevádzku však zvláda s prehľadom.

Kôš na bielizeň z bambusu

Bambusový kôš na bielizeň s objemom 62 l a vyberateľným vakom je štýlový i praktický. Vnútorné bavlnené vrece jednoducho vytiahnete a prenesiete alebo operiete.

 

4. Koše na bielizeň z dreva

Krása prírodného materiálu je nezameniteľná. Tento materiál prináša do priestoru kúpeľne pokoj, harmóniu i vôňu prírody. Treba mu však dopriať to, čo potrebuje.

 

Výhody:

1. Estetika: Koše na bielizeň z dreva sú vždy jedinečné. Majú svoj prirodzený vzhľad, každý kus je originál, ktorý vytvorila sama príroda.

2. Trvanlivosť: Drevo je pevný a odolný materiál – drevené koše na bielizeň sú odolné voči opotrebovaniu a môžu slúžiť dlhé roky.

3. Ekologická voľba: Ak sa drevo získava z udržateľných zdrojov, môže predstavovať tento kôš na bielizeň ekologické a udržateľné riešenie.

 

Nevýhody:

1. Citlivosť na vlhkosť: Drevo je citlivé na vlhkosť. Je preto dôležité zabrániť tomu, aby sa kôš dostal do priameho kontaktu s vodou alebo vlhkým prostredím. Dlhodobé vystavenie vlhkosti môže spôsobiť deformáciu alebo poškodenie dreva.

2. Väčšia hmotnosť: Drevené koše na bielizeň môžu byť ťažšie v porovnaní s košmi vyrobenými z iných ľahších materiálov, ako napr. plast.

3. Vyššia cena: Koše na bielizeň z dreva sú obvykle drahšie než ich plastové alebo textilné alternatívy.

4. Opatrnosť pri čistení: Drevo nemá rado príliš veľa vody alebo niektoré čistiace prostriedky, môžu totiž poškodiť jeho povrch.

 

Vidíme, že každý materiál má svoje pre a proti. Vyberajte preto tak, aby kôš na bielizeň vyhovoval práve vašim potrebám. Pri výbere koša na bielizeň pozerajte hlavne na to, aby vám zjednodušil prácu a zaberal len toľko miesta, koľko je nevyhnutné. Má byť vašim pomocníkom, ktorý vám dennodenne bude dobre slúžiť. Hlavným heslom pri výbere koša na bielizeň by mala byť určite efektivita.

 

Triediť či netriediť?

Ak chcete mať svoju bielizeň rozdelenú podľa druhu či farby, zvoľte si kôš na triedenie bielizne. Tieto koše majú oddelené časti, vďaka čomu si môžete roztriediť svoju bielizeň už pri vhadzovaní do koša. 

 Kôš na bielizeň triedenie

Roztriedenie bielizne vám môže ušetriť čas pred samotným praním – nemusíte z koša všetko vyhádzať a pretriediť na kopy, jednoducho vezmete bielizeň z jednej priehradky a môžete prať.

 

Avšak triedenie bielizne do oddelených častí koša je vec názoru a preferencií. Nie každý má dostatok miesta alebo potrebu využívať takýto systém triedenia bielizne a jednoduchý kôš bez delenia je pre neho plne dostačujúci.

Náš tip: Ak vám vyhovuje triedenie bielizne a premýšľate, aký kôš je pre vás ten pravý, zamyslite sa aj nad počtom priehradiek. Pre niekoho sú v poriadku 2 priehradky (tmavá a svetlá bielizeň), pre iného 3 (tmavá, svetlá a farebná).

 

S policami alebo bez?

Ak chcete využiť priestor nad košom na bielizeň, môže byť pre vás praktický kôš na bielizeň s policami. Získate tak úložný priestor pre uteráky a osušky, prášky na pranie či kozmetiku. Alebo pokojne aj pre rastlinu, ktorá má rada vlhké a teplé prostredie.

 Kôš na prádlo bambus

Bambusový regál s košom na bielizeň Doris má univerzálny dizajn. Jeho používanie je jednoduché a praktické, práve vďaka vyklápaciemu košu na bielizeň. Každá polica má nosnosť až 10 kíl.

 

Regál s košom na bielizeň vám môže pomôcť prehľadne si zorganizovať veci v kúpeľni a mať ich poruke. Niektoré regály majú naozaj vysokú nosnosť – s prehľadom tak unesú aj množstvo ťažkých pracích prostriedkov a aviváží.

 Kôš na prádlo s regálom

Regál s dvomi košmi na bielizeň je pevný a stabilný. Jeho police majú naozaj vysokú nosnosť (vrchná polička zvládne zaťaženie až 27 kg, spodná 18 kg).

 

Koše na bielizeň sú praktickými pomocníkmi v každej domácnosti. Voľba správneho koša závisí od vašich preferencií a potrieb. Pri výbere zvážte vaše priestorové možnosti, štýl zariadenia kúpeľne i všetky výhody a nevýhody jednotlivých druhov materiálov. Veríme, že vám v tom náš článok pomôže!

 

Diskusia

(0 komentárov)

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie