Detské zariadenia na hranie vonku – rady pre rodičov a ich deti

16.9.2020 14:37:21 958

Detské zariadenia na hranie vonku – rady pre rodičov a ich deti

Detské zariadenia na hranie vonku – rady pre rodičov a ich deti

Zosobášiť sa, založiť si rodinu, postaviť dom  - sen mnohých. Ale keď už prídu deti a je postavený dom so záhradou, potrebujú aj tie deti nejakú vlastnú činnosť. Hlavne keď mama s otcom nemajú čas, aby s nimi išli na detské ihrisko. Decká otravujú, že by chceli mať také zariadenia na hranie ako v škole alebo škôlke... Zadovážte si jednoducho takéto zariadenia do vášho domova. JURHAN má pre vás tipy, ako sa tieto zariadenia na hranie dajú vybudovať u vás vonku.

 • Aké druhy zariadení na hranie vonku existujú?
 • Načo treba dbať u zariadení na hranie vonku?
 • Ktoré zariadenie na hranie sa hodí do záhrady?
 • Aké zariadenie sa dá postaviť v malej záhrade?
 • Z akého materiálu by malo byť vyhotovené zariadenie na hranie?
 • Kto môže postaviť zariadenie na hranie?

 1

 

Aké druhy zariadení na hranie vonku existujú? 2

Nie každé detské zariadenie na hranie je vhodné aj na použitie vonku. K najlepším zariadeniam na hranie pre deti, ktoré sa dajú použiť v záhrade, patria okrem iného: 

 • hojdačka
 • šmýkačka
 • trampolína
 • domček na hranie 
 • veža na hranie
 • stena na lezenie
 • pieskovisko
 • basketbalový kôš 
 • skateboard & longboard 
 • scooter & detský odrážací bicykel 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Načo treba dbať pri detských zariadeniach na hranie vonku?

Pri nákupe detského zariadenia na hranie vonku by ste mali dbať na nasledovné faktory:  

 • Vek dieťaťa: je dieťa dosť staré na zariadenie na hranie, ktoré zvažujete? Niektoré deti sa radi hrajú na pieskovisku, ale pre školákov je to už nudné. Tí uprednostňujú radšej veže na lezenie alebo trampolínu.
 • Očakávania od detského zariadenia na hranie: má zmysel kúpiť takéto oudoorové zariadenie? Čo môže dieťa od neho očakávať?
 • Reakcia detí: ak plánujete zainvestovať do väčšieho zariadenia ako trampolína alebo hojdačka, nechajte najskôr vaše dieťa vyskúšať si ho na detskom ihrisku alebo u priateľov a pri nákupe rešpektujte želanie vášho dieťaťa.
 • Dbať na možnosti:  Mám pre plánovanie zariadenie na hranie dostatok priestoru? Je pôdorys bezpečný a vhodný na postavenie takého zariadenia? 
 • Naplánovať rozpočet: stanovte si rozpočet, ktorý chcete do kúpy zariadenia na hranie investovať. 
 • Bezpečnosť & kvalita. Kvalita je samozrejme adekvátne kritérium pre voľbu. Na to, aby ste zaručili dostatočnú bezpečnosť, musíte zobrať do úvahy, či je zariadenie na hranie vonku testované podľa noriem EN 1176-1 až 7 TÜV. Tieto normy upravujú bezpečnostnotechnické požiadavky na zariadenia na hranie ako aj ich testovanie, kontrolu a údržbu.

Teda: mali by ste dbať na potreby dieťaťa, kvalitu detského zariadenia na hranie a dané skutočnosti. Nechajte vaše dieťa, aby rozhodovalo spolu s vami. Ani tá najlepšie hračka nepoteší, ak sa dieťaťu nepáči.

Náš typ: Kúpte najskôr základný model, ktorý sa dá rozširovať. Pritom môžete ušetriť peniaze a čas na výstavbu. Ak sa to dieťaťu bude páčiť, môžete zariadenie ľubovoľne rozširovať.

Vedeli ste, že...? Hojdanie je tradícia stará sto rokov. Umelci objavili motív hojdačky ako taký už v 18. storočí. Z roku 1960 existujú fotky, ako sa páry hojdajú na holywoodských  hojdačkách. A v Indii sa dokonca hojdal sám boh Krišna.

 

Aké zariadenie na hranie sa hodí do záhrady?

Nasledovné zariadenia na hranie sú obľúbené na použitie v záhrade: 

 • konštrukcia s hojdačkou/ hojdačkami
 • konštrukcia na lezenie
 • trampolína
 • záhradná hojdačka prevažovačka
 • vodná šmýkačka
 • pieskovisko

Záhradné zariadenie na hranie nie je možné hocikde postaviť. Bezpečnostný aspekt kladie určité požiadavky na stanovisko zariadenia. Dôležitú rolu pritom hrá aj vlastnosť pôdy v záhrade. Na jednej strane by stanovisko pod zariadenie nemalo byť príliš piesčité, aby nebola ohrozená jeho stabilita. Na druhej strane by pôda nemala byť príliš kamenitá, lebo tam hrozí zasa väčšie riziko poranenia detí. Ideálny podklad pre zariadenie na hranie v záhrade by mal byť zľahka poddajný a rovný. Ak bývate v podnájme, mali by ste stavbu takéhoto zariadenia v záhrade ohlásiť vášmu prenajímateľovi. Ak ste vlastníkom, mali by ste dbať napriek tomu na dôležité aspekty ako odstup od susedného pozemku a pod.

 

Vedeli ste, že...? Zariadenia na hranie vonku ako pieskoviská môžu byť vybavené ďalším príslušenstvom ako napríklad markízou, aby deti mali optimálnu UV ochranu.

 

3Aké zariadenie na hranie môžem postaviť v malej záhrade?

Aj pre majiteľov záhrad s malou rozlohou existujú vhodné zariadenia na hranie vonku. Sem sa hodia napríklad menšie konštrukcie na hojdanie len s jednou hojdačkou, prevažovačky len s jedným sedadlom alebo aj trampolína s malým priemerom. Tak môžete aj z malej záhrady urobiť miesto pre hranie a radosť vášho drobizgu.

 

 

 

Z akého materiálu by zariadenia na hranie vonku mali byť vyrobené?

Pri kúpe zariadenia na hranie vonku dbajte aj na materiál. Odporúča sa hlavne drevo. Druhy dreva ako borovica alebo smrek sa vyznačujú dobrou zaťažiteľnosťou a porovnateľne priaznivými cenami. Pri používaní vonku treba dbať predovšetkým na to, aby bolo drevo ošetrené olejom alebo lakom. Okrem toho sa hodí aj oceľ pre masívnu konštrukciu zariadenia.  Pri trampolínach prichádzajú do úvahy napríklad aj kombinácie z kovu, umelej hmoty a oceľových pier.

 

Kto môže postaviť zariadenie na hranie?4

V zásade môže každý rodič, ktorý má trocha remeselníckej zručnosti, postaviť zariadenie na hranie vonku za jeden deň v menších krokoch.

Krok 1: Dbajte na to, či je zásielka kompletná a sú v nej priložené potrebné skrutky a matice.

Krok 2: Obstarajte si potrebné náradie. 

Krok 3: Ako sme už hore písali, mali by ste pri voľbe vhodného stanoviska dbať na vlastnosti pôdy. Overte si potrebné informácie k tomu od výrobcu. Mnohé zariadenia na hranie vonku musia byť upevnené na betónovom základe. Na to nesmie byť pôda príliš tvrdá alebo mäkká. 

Krok 4: Dbajte pri montáži na návod od výrobcu. 

Krok 5: Preverte stabilitu zariadenia na hranie vonku prv, než necháte deti hrať sa na ňom.

 

 

 

 

Nákup zariadení na hranie vonku 

Ak si vezmete k srdcu naše tipy, nemalo by úspešnému nákupu zariadenia na hranie vonku nič stáť v ceste. Rozhodnite sa spoločne s vašimi deťmi pre vhodnú verziu a pripravte malých aj veľkých na veľkú radosť. Objednajte teraz v našom online obchode zo širokého výberu kvalitných výrobkov JURHAN.

 

Diskusia

(0 komentárov)

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie