Ktoré druhy dreva sú obľúbené u záhradného nábytku?

1.5.2017 15:07:14 8600

Na výrobu záhradného nábytku používajú dnes výrobcovia rôzne druhy dreva. Okrem vzhľadu sa jednotlivé druhy odlišujú aj v odolnosti voči poveternostným podmienkam, životnosťou a náročnosťou na ošetrovanie. Kým v minulosti sa vyrábal záhradný nábytok často z dreva ihličnatých stromov alebo bukového, dnes siahajú výrobcovia prevažne po tvrdom tropickom a subtropickom dreve.

Ktoré druhy dreva sú obľúbené u záhradného nábytku?

Prednosti tohto druhu dreva sú jasné. Drevo z ihličnatých stromov ako aj bukové nedokáže bez intaktnej ochrany odolávať tunajším poveternostným podmienkam.

Potrebuje väčšiu starostlivosť a má menšiu životnosť. Tropické a subtropické tvrdé drevo sa naopak už od prírody vyznačuje svojou pevnosťou.

Odoláva aj bez ošetrovania tunajšiemu podnebiu, plesni a škodcom. Má preto aj dlhšiu životnosť a je menej náročné na ošetrovanie.

Predstavujeme vám najobľúbenejšie druhy dreva na záhradný nábytok:

Teakové drevo

Záhradný nábytok z teakového dreva je považované za absolútnu špičku. Tropické tvrdé drevo pochádza z Ázie a aj v Indii a v Barme patrí k najstarším a najcennejším druhom dreva. Žltkasté jadrové drevo časom ľahko stmavne. Má výraznú štruktúru s jemnými tmavohnedými pruhmi. Okrem toho toto drevo s dlhou životnosťou odoláva rovnako poveternostným vplyvom, ako aj plesniam, hmyzu a chemikáliám. Preto sa ideálne hodí na záhradný nábytok.

Agátové drevo

U dreva, ktoré sa tu takmer výlučne označuje ako agátové, sa v skutočnosti jedná o trnovník (robinia). S výnimkou relatívne podobnej stavby listov tieto dva druhy dreva však majú len málo spoločného. Robinia pochádza pôvodne z juhovýchodných štátov USA a patrí k tvrdým druhom dreva. Pre svoje vynikajúce vlastnosti sa drevo hodí do exteriéru a teší sa stále väčšej popularite. Agátové drevo neošetrené má svetlohnedú farbu. Naolejované má orieškové sfarbenie. Okrem toho je agátové drevo uznávané pre jeho vysokú pevnosť a predovšetkým odolnosť voči vonkajším vplyvom. Bez ohľadu na to, či prší, je búrka, sneh alebo sú mínusové teploty – drevo stredoeurópskemu počasiu bez problémov odoláva. Ani hmyz, pleseň či červíky mu neublížia. Aj u nás nájdete záhradné lehátka práve z agátového dreva 

lehátko do záhrady z agátového drevadetail agátové drevo húpacieho lehátkahúpacie lehátko z agátového dreva

Bangkirai

U dreva bangkirai sa jedná o tropické drevo s tmavo-červenkastým farebným odtieňom. Drevo pochádza z Ázie a v 90. rokoch dobylo aj európsky trh. Vyníma sa mimoriadnou odolnosťou voči škodcom zo zvieracej i rastlinnej ríše. Ani spráchnivenie nehrozí. Avšak toto tvrdé a ťažké drevo má tendenciu k jemným puklinám na čelných miestach, ktoré však nemajú žiaden vplyv na stabilitu alebo tvrdosť.

Mahagón

Červeno-hnedé až svetlohnedé drevo z Južnej Ameriky je považované pre jeho dekoratívny vzhľad za mimoriadne elegantné tropické drevo. Má dlhú životnosť, je mimoriadne odolné voči vplyvom počasia a voči plesni a hmyzu. Okrem toho drevo sa nezmršťuje. Je teda ideálne pre výrobu záhradného nábytku.

Eukalyptus

Strom pochádzajúci z Austrálie je so svojimi zhruba 600 druhmi veľmi bohatý na rôzne typy. Preto neprekvapuje, ak sa jednotlivé druhy od seba líšia farbou aj vlastnosťami. Farebné spektrum siaha od jemných až po tmavé hnedé tóny. Práve kvôli svojej dlhej trvácnosti a tvrdosti sa eukalyptus ideálne hodí do exteriéru. Aj nízky sklon k tvorbe puklín predurčuje toto drevo na výrobu záhradného nábytku.

drevený stôl z eukalyptu, jurhan.comdrevené stoličky z eukalyptu, jurhan.comdrevená sedacia zostava pre 6 ľudí, jurhan.com

Dubové drevo

Tuzemské tvrdé drevo je známe pre výraznú a rovnomernú kresbu. Spoločne s béžovým až medovožltým farebným tónom dodáva nábytku rustikálny šarm. Dokonca aj v prírodnej podobe dub vykazuje dobrú pevnosť. Je odolné voči poveternostným vplyvom a má dlhú životnosť. Dubové drevo však obsahuje tanín, čo spôsobuje hrdzavenie kovových prvkov ako sú klince alebo skrutky.

Smrekové drevo

U smrekového dreva sa jedná o drevo bez hrčí, extrémne smolnaté mäkké drevo so žltobielou až červenkasto-bielou farbou. Toto drevo sa vyskytuje predovšetkým v strednej a južnej Európe ako aj v Severnej Amerike. Neošetrené sa toto cenné a elastické drevo z ihličnatého stromu do exteriéru nehodí. Smrekové drevo nie je odolné voči poveternostným vplyvom a napadnuteľné plesňou a hmyzom. Preto jeho využitie na záhradný nábytok je možné len vtedy, ak ho pravidelne ošetrujete ochrannými prostriedkami na drevo. Inak začína rýchlo práchnivieť.

Bukové drevo

V Európe patrí bukové drevo k najdôležitejším druhom dreva z ihličnatých stromov. Jeho veľké zásoby sa nachádzajú tiež v Severnej Amerike. Svetlo-žltkasté a ružovo-hnedé drevo len trocha stmavne. Buk má nádhernú štruktúru so širokými lúčmi, ktoré sa pri diagonálnom reze rozvinú do tvarov jazyka. V prírodnom stave je intenzívne pracujúce bukové drevo odolné voči poveternostným vplyvom len za určitých podmienok. To znamená, že záhradný nábytok z bukového dreva treba opracovávať ochrannými prostriedkami na drevo. Okrem toho sa odporúča chrániť nábytok pred vonkajšími vplyvmi ako špina alebo vlhkosť. Poškodenie ochrannej vrstvy treba bezodkladne zrevidovať, inak do dreva prenikne voda. To značne skracuje jeho životnosť. Okrem toho sa drevo rýchlo zmršťuje. Má tendenciu šúveriť sa, tak sa rýchlo vytvárajú trhliny.

Borovicové drevo

Drevo z ihličnatého stromu sa s obľubou používa pre jeho nižšiu cenu na výrobu lacnejšieho záhradného nábytku. Má svetlú, žltkastú až červenkastú farbu, ktorá časom značne stmavne. V neošetrenom stave sa jeho použitie vonku moc neodporúča. Borovicové drevo nie je veľmi odolné voči počasiu a naberá veľa vlahy, čím má tendenciu práchnivieť. Preto záhradný nábytok z borovicového dreva potrebuje značnú opateru. Treba ho pravidelne natierať vhodným ochranným prostriedkom na drevo. Mimo využívania sa odporúča jeho uskladnenie na suchom mieste alebo ho prikryť.

Červený smrek

Červený smrek rastie predovšetkým v severných alpských lokalitách, v Severnej Amerike a v Ázii. Živičnaté mäkké drevo má červenkasto-hnedú farbu, ktorá časom značne stmavne. Pre vysoký obsah živice nemá drevo tendenciu k práchniveniu. Zároveň je drevo z červeného smreka značne hustejšie, tvrdšie a tuhšie ako borovicové drevo. Vyznačuje sa značnou pevnosťou, udržuje svoj tvar a len minimálne sa deformuje. Okrem toho smrekovcové drevo dobre odoláva poveternostným vplyvom, vlahe alebo plesni. Je teda ideálne na výrobu záhradného nábytku.

Douglasie

Druh dreva z ihličnatého stromu – známy tiež pod názvom oregon pine a douglas - jedľa, pochádza pôvodne zo Severnej Ameriky a je už dosť rozšírený aj v Európe. Je považované za obzvlášť pevné ihličnaté drevo a vyznačuje sa dekoratívnou fládrovou a pruhovanou textúrou. Žltkasto-hnedé až červenkasto-žlté jadrové drevo rýchlo na svetle tmavne na hnedočervené farebné tóny. Neošetrené drevo douglasie je mierne trvanlivé a odolné voči počasiu. V spojení s vhodným ošetrením odoláva však aj trvalo tunajším poveternostným vplyvom, plesni a hmyzu. Tým ponúka dobré predpoklady pre použitie vonku.

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie