Štýlovo vo vidieckom štýle

12.10.2021 12:15:00 577

Vidiecky štýl bývania má množstvo podôb, odráža spôsob života bežných ľudí v minulosti. Interiér vášho bytu či domu si môžete zariadiť v štýle anglického vidieka, francúzskeho Provensálska, škandinávskeho minimalizmu a čistoty, slovenského bývania kedysi, Stredozemia či mnohých iných. Vidiecke štýly majú však jedného spoločného menovateľa – nábytok spoločne s doplnkami sú funkčné, nielen pekné.

Štýlovo vo vidieckom štýle

Vidiecky štýl nepatrí len na chaty a do starších domov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľkej obľube sa teší aj v nových moderných domácnostiach. 

Obr. 1: Vidiecky štýl nepatrí len na chaty a do starších domov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľkej obľube sa teší aj v nových moderných domácnostiach. (Zdroj: Pixabay)

 

Funkčnosť je na prvom mieste

Pri zariaďovaní interiéru sa dbá na to, aby všetky kúsky nábytku spĺňali hlavne funkčnú stránku. Rozmiestnenie jednotlivých kúskov musí byť premyslené, každá vec má svoje miesto, funkciu, prináša osoh a je prakticky využiteľná.

 

Nasleduje útulnosť, jednoduchosť a veľa dreva

Drevo ako materiál minulosti má pri vidieckom štýle naozaj veľké zastúpenie. Atmosféru vidieka vie vykúzliť predovšetkým drevený nábytok, ktorý pôsobí útulne a „staro" – vďaka patine, rôznym vzorom, tvaru či celkovému vzhľadu. Jednoduchosť býva často doplnená (v malej miere) i vzormi a ornamentmi, ktoré dokážu ozvláštniť interiér a dodať mu nádych elegancie.

Útulnosť a príjemná domácka atmosféra

Obr. 2: Útulnosť a príjemná domácka atmosféra patria medzi základné vlastností vidieckeho štýlu. (Zdroj: Unsplash)

 

Elegancia odetá do bielej

Prvenstvo spomedzi všetkých vidieckych štýlov používaných u nás na Slovensku patrí nepochybne dvojici škandinávsky a provensálsky štýl. Je pre nich charakteristické využitie bielej farby vo veľkej miere. Jej použitie je zrejmé – biela je farba jednoduchosti, čistoty a elegancie. Priestor sa tak stáva vzdušný, zdá sa byť priestrannejší a pôsobí čisto. Aj preto sa stali tieto dva vidiecke štýly v našich končinách naozaj veľmi obľúbené.

V miestnosti dominuje biela farba

Obr. 3: V miestnosti dominuje biela farba, ktorá opticky zväčšuje priestor. (Zdroj: Unsplash)

 

Škandinávsky a provensálsky štýl sú favoriti

Škandinávsky štýl pracuje s minimalistickými tvarmi, tlmenými farebnosťami a nedá sa mu odoprieť cit pre detail. Využíva vo veľkom prírodné farby i materiály (drevo, koža, ľan, keramika...). Nábytok je funkčný a praktický. Priestor zariadený v tomto štýle pôsobí veľmi čisto, príjemne a harmonicky.

Nadčasovosť zo severu prináša kombináciu jednoduchosti a vzorov. Vo veľkej miere sa využívajú aj rastliny – miestnosť vďaka nim pôsobí príjemne a útulne.

Obr. 4: Nadčasovosť zo severu prináša kombináciu jednoduchosti a vzorov. Vo veľkej miere sa využívajú aj rastliny – miestnosť vďaka nim pôsobí príjemne a útulne. (Zdroj: Unsplash)

 

Provensálsky štýl je pestrejší – je farebnejší, má rád tlmenú fialovú, bielu i béžovú, nábytok má veľakrát ozdobné prvky, využíva sa viac doplnkov a dekorácií. To všetko v znamení francúzskej romantiky a jemnosti.

Nechajte sa unášať krásou francúzskeho vidieka. Čipky a florálne motívy prinášajú do interiéru jemnosť a romantiku.

Obr. 5: Nechajte sa unášať krásou francúzskeho vidieka. Čipky a florálne motívy prinášajú do interiéru jemnosť a romantiku. (Zdroj: Pixabay)

 

5 tipov, ako na vidiecky štýl u vás doma

 

1. Nájdite si „ten svoj" štýl, skúšajte

Váš byt či dom nemusí vyzerať ako z katalógu. Priestor, v ktorom žijete, odráža vašu osobnosť a charakter vašej rodiny. Nechajte svoj podpis aj v interiéri – obklopte sa tým, čo vám prináša radosť, nebojte sa hrať s farbami a materiálmi. Ak máte radi eleganciu, pridajte viac elegancie, ak jednoduchosť, strohé tvary a teplé farby, choďte touto cestou.

Každý domov môže mať svoj solitér – špeciálny kúsok, ktorý upúta pozornosť, dodá interiéru originalitu a bude vám robiť radosť, lebo je odrazom vás.

Obr. 6: Každý domov môže mať svoj solitér – špeciálny kúsok, ktorý upúta pozornosť, dodá interiéru originalitu a bude vám robiť radosť, lebo je odrazom vás. (Zdroj: Unsplash)

 

2. Moderné kombinujte so staršími kúskami

V súčasnosti je veľmi obľúbené kombinovať staršie kúsky s novými, modernými. Inšpirujte sa, internet je studnica nápadov. Ako sme už písali vyššie, nemusíte samozrejme ostávať len v jednom štýle – strohý škandinávsky štýl môžete oživiť väčšou farebnosťou, provensálsky štýl doplníte jednoduchým škandinávskym nábytkom, je to len na vás.

 V dnešnej dobe sa často jednotlivé štýly kombinujú, experimentuje sa s materiálmi a vzormi, používajú sa nové i staršie kúsky zároveň.

Obr. 7: V dnešnej dobe sa často jednotlivé štýly kombinujú, experimentuje sa s materiálmi a vzormi, používajú sa nové i staršie kúsky zároveň. (Zdroj: Unsplash)

 

3. Vystavujte i schovávajte

Niektoré veci si zaslúžia byť dennodenne na očiach, iné môžu pokojne ostať v skrinkách, komodách či truhliciach. Spravte si stratégiu a vymyslite každej veci svoje miesto – priestor sa vám bude lepšie upratovať. Keď je v priestore priveľa zbytočností, môže na nás pôsobiť rušivo a preplnene.

Ak chcete svoj priestor „vyčistiť", skúste napr. zredukovať množstvo vecí, ktoré sú na očiach. Vystavené nechajte veci, ktoré vám spríjemňujú deň, zlepšujú náladu. Aj tu však platí (dokonca aj pri provensálskom štýle, ktorý má rád viac doplnkov), že všetko s mierou. Keď trochu uberiete, bude sa vám v priestore lepšie dýchať a jednoduchšie ho udržíte v čistote.

Istú dávku jednoduchosti a minimalizmu ocení každý interiér.

Obr. 8: Istú dávku jednoduchosti a minimalizmu ocení každý interiér. (Zdroj: Unsplash)

 

Napríklad obývačka je plná rôznych vecí, ktoré chceme mať po ruke (časopisy, perá, knižky, krížovky, sviečky, krém na ruky...). Neznamená to však, že musia byť na stole, pod stolíkom alebo rozložené po celej izbe a na očiach. Zozbierajte ich z celej miestnosti (budete prekvapení, koľko ich je) a spravte im svoje miesto – napr. v truhlici, menšej komode či v zásuvke stola.

Truhlica môže slúžiť aj ako konferenčný stolík s obrovským úložným priestorom – zmestíte doň všetky veci, ktoré sa stále niekde povaľujú.

Obr. 9: Truhlica môže slúžiť aj ako konferenčný stolík s obrovským úložným priestorom – zmestíte doň všetky veci, ktoré sa stále niekde povaľujú. (Zdroj: Unsplash)

 

---> NÁŠ TIP: Drevená truhlica Jersey so sklápateľným vrchnákom – zaťaženie až do 100 kg

Truhlica na vaše poklady – je obľúbeným interiérovým kúskom práve vďaka svojej funkčnosti.

Obr. 10: Truhlica na vaše poklady – je obľúbeným interiérovým kúskom práve vďaka svojej funkčnosti.

 

Truhlica je ideálny kus nábytku do bytu či domu – je to 2 v 1, poslúži vám vrchná časť (na sedenie/odkladanie) aj vnútorný úložný priestor. Mnohí si ju pre jej praktické využitie obľúbili a využívajú ju:

 • v spálni na posteľnú bielizeň, vankúše a prikrývky (ako bielizník či perinák)
 • v obývačke na knihy, časopisy, vankúše, deky alebo čokoľvek, čo má byť po ruke
 • v predsieni na vysoké topánky, gumáky, batohy, čapice, šály a ďalšie veci, ktoré potrebujeme niekde uložiť pri príchode domov alebo odchode von

 

Vrchnú časť truhlice môžete využiť:

 • ako priestor na sedenie – jedálenská lavica, lavica na obúvanie v predsieni, spálňová lavica na konci postele určená na sedenie pri obliekaní...
 • ako odkladací priestor – napr. ako stolík ku gauču na odloženie nápoja

 

---> NÁŠ TIP: Komoda Jersey biela v rovnakom dizajne

Komoda Jersey vo vidieckom štýle – truhlicu i komodu môžete umiestniť spoločne do jednej miestnosti, ale i do dvoch rôznych – priestor sa tak stane nápadito prepojený.

Obr. 11: Komoda Jersey vo vidieckom štýle – truhlicu i komodu môžete umiestniť spoločne do jednej miestnosti, ale i do dvoch rôznych – priestor sa tak stane nápadito prepojený.

 

4. Starožitníctvo, bazár a blší trh

Kde inde nájsť originálne kúsky, ktoré si už čo to zažili a nestoja veľa? Ak máte radi vidiecky štýl a staré veci pre vás nie sú len „rárohy", vyberte sa do najbližších bazárov a obchodíkov so starožitnosťami. Možno budete sami prekvapení, koľko krásnych vecí tu na vás čaká. Niektoré stačí oprášiť, vyčistiť a môžu ísť hneď na poličku, iné potrebujú kúsok starostlivosti a kreativity – môže vám však vzniknúť celkom nový a unikátny kúsok, ktorý sa nenájde v žiadnej inej domácnosti.

Starý nábytok stačí niekedy prebrúsiť a natrieť farbou, ktorá ho razom premení na nový a jedinečný kúsok.

Obr. 12: Starý nábytok stačí niekedy prebrúsiť a natrieť farbou, ktorá ho razom premení na nový a jedinečný kúsok. (Zdroj: Unsplash)

 

5. Prineste do svojho domova nový vietor

Pretrieďte staré veci a oživte svoj domov novými kúskami – niekedy stačí len preobliecť vankúše na gauči, dokúpiť rastliny v pekných kvetináčoch či zbaviť sa nepotrebností a odľahčiť tak sebe i miestnosti. Izba zrazu vyzerá úplne inak, cítite sa v nej lepšie a akosi sviežo. Riešenie je rýchle, jednoduché, nestojí veľa a prinesie veľa muziky. Tak smelo do toho!

Krása spočíva v detailoch – niekedy netreba veľa. Skúste vymeniť kvetináče alebo si dokúpte živé rastliny, tie interiér vždy zútulnia.

Obr. 13: Krása spočíva v detailoch – niekedy netreba veľa. Skúste vymeniť kvetináče alebo si dokúpte živé rastliny, tie interiér vždy zútulnia. (Zdroj: Pixabay)

 

 

 • Ikona

  Nadčasový dizajn

  moderný a unikátny vzhľad

 • Ikona

  Rýchle doručenie

  doručujeme do 24 hodín

 • Ikona

  99% tovaru skladom

  odosielame ihneď

 • Ikona

  100 tisíc +

  spokojných zákazníkov

Predvoľby súkromia

Používame cookies, aby sme vám umožnili pohodlné prezeranie tohto webu a neustále zlepšovali jeho funkcie. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem" súhlasíte s ich využívaním.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie