TIP: Ako si vybrať správny kompostér?

29.4.2021 12:31:33 1590

Rozhodli ste sa začať kompostovať a práve si vyberáte kompostér? Prečítajte si, čomu sa vyhnúť a čo všetko by mal spĺňať správny kompostér.

TIP: Ako si vybrať správny kompostér?

Zamyslite sa, čo budete kompostovať

Chcete kompostovať predovšetkým kuchynský odpad? Alebo máte v pláne kompostovať aj záhradný odpad? Oba typy odpadov sa líšia objemom aj zložením, preto by ste ich mali vziať do úvahy ešte pred výberom kompostéra. Ak budete na úrodný kompost premieňať hlavne kuchynský odpad, zvoľte si skôr menší kompostér, objemom tak do 400 litrov. Ak plánujete kompostovať oba druhy odpadu, prípadne hlavne záhradný, vyberte si záhradný kompostér s väčším objemom.

 

 

1
Obr. 1.: Menší záhradný kompostér Jurhan s objemom 380 l

 

--> DO E-SHOPU: Menší záhradný kompostér s objemom 380 l Jurhan

 

Kompostér si vyberajte podľa materiálu a vlastností

Aké vlastnosti by mal mať kvalitný kompostér, ktorý vám vydrží a pomôže vám vyrobiť skvelé prírodné hnojivo pre vašu záhradku? Pozerajte sa hlavne na tieto atribúty:

 

  • plast, ktorý ľahko odoláva poveternostným podmienkam a nedržia sa na ňom plesne
  • tmavá farba, ktorá priťahuje slnečné lúče a tým pádom udržiava dostatočné teplo na tvorbu humusu
  • sklápacie veko, ktoré ochráni obsah kompostéra pred vtákmi či hlodavcami
  • spodné dvierka na jednoduché vyberanie vyzretého kompostu
  • dostatok prieduchov, ktoré umožnia kompostu neustále sa okysličovať (bez dostatočného prístupu vzduchu dochádza k hnitiu kompostu)
  • jednoduchá montáž a kompatibilita dielov, ktoré by mali do seba automaticky a ľahko zapadnúť (v ideálnom prípade si vyberajte európskych výrobcov kompostérov)
  • cena, ktorá by mala reflektovať pomer cena – výkon (veľmi veľa kompostérov na trhu je predražených, nenechajte sa nalákať na takýto výrobok – kvalitné kompostéry u nás kúpite už od cca 30 €)

 

--> DO E-SHOPU: Objavte kompostéry JURHAN už od 29,95 €

 

Čo všetko patrí a nepatrí do kompostu?

Keď už si zadovážite nový kompostér, mali by ste dodržiavať aj zásady správneho kompostovania. Do kompostu by mali ísť v správnom pomerne tzv. hnedé a zelené zložky. Tretinu kompostu by mali tvoriť zelené zložky bohaté na dusík a dve tretiny hnedé zložky bohaté na uhlík. Čo kam patrí?

Rôzne vetvy, stonky rastlín, usušené listy, kúsky dreva, piliny, papierové vrecká, nepotlačené kartóny či utierky, kávové filtre a zvyšky kávy, ihličie, slama, rašelina a celkovo zemina, vaječné škrupiny, či drevený popol – pozor, nie však horúci, toto všetko sú hnedé zložky. Medzi tie zelené zasa patria hnoj alebo trus hospodárskych zvierat, zvyšky potravín z kuchyne, čerstvo pokosená tráva a zelené listy.

Do kompostu naopak nepatria kosti, odrezky mäsa, oleje a tuky, rastliny napadnuté chorobami a takisto ani burina, kôstky, potlačený papier (farebné noviny / časopisy), šupky z tropického ovocia (býva na nich zvyšok toxického postreku, ktorý zabíja mikroorganizmy tvoriace kompost) ani akékoľvek vysoko horľavé materiály (napr. stále tlejúce drevo z ohniska).

 

2
Obr. 2.: Kompostér EVOGREEN s objemom 850 l Jurhan

 

--> DO E-SHOPU: Kompostér EVOGREEN s objemom až 850 l a 5x rýchlejším procesom zrenia kompostu

 

Ako sa starať o kompost vo vašom kompostéri?

Kompost pravidelne premiešavajte (1-4x za mesiac) a udržiavajte ho vlhký (asi ako vyžmýkaný uterák). Ak príliš vyschne, môžete ho jemne poliať vodou. Zo začiatku bude mať zrejúci kompost vyššiu teplotu (až do 50°C) kvôli aktívnym procesom, neskôr bude klesať. Ak máte v kompostéri správne pomery jednotlivých zložiek, zrejúci kompost vám bude krásne voňať ako lesná pôda. Ak kompost smrdí, zrejme v ňom niečo zahníva a vy by ste mali vyvážiť pomer hnedých a zelených zložiek. Zápach môže byť spôsobený aj nesprávnym výberom kompostéru, ktorý nemá dostatočné množstvo prieduchov – vyberte si preto z našej ponuky kompostérov, ktoré majú veľké množstvo prieduchov pre správny proces zrenia kompostu.

 

--> DO E-SHOPU: Objavte kompostéry JURHAN už od 29,95 €

 

Video: Ako sa starať o kompost s kompostérom Jurhan

Diskusia

(0 komentárov)

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie