TIP: Ako vybrať kôš na triedenie odpadu

8.4.2021 13:42:14 1614

Nechce sa vám triediť odpad? Poradíme, ako vybrať kôš na triedenie odpadu a prezradíme tri pálčivé dôvody, prečo začať separovať. Číslo dva sa týka aj vás...

TIP: Ako vybrať kôš na triedenie odpadu

Tri dôvody, prečo triediť odpad

Téma ekológie a separovania odpadu je možno pre niektorých otravná. Nič to však nemení na fakte, že práve táto téma je veľmi aktuálna a týka sa nás všetkých. Ekologická kríza nie je len abstraktný pojem, už teraz zasahuje do našich každodenných životov. Poďme sa teda pozrieť ako a prečo by ste mali začať so „zelenším“ prístupom k životu aj vy:

 sortibox

1. Ekologická migrácia je za dverami 

Stredná Európa vrtochy počasia zdevastovaného klimatickými zmenami ešte až tak nepociťuje. Práve preto bude ideálnou destináciou pre všetkých migrantov, ktorí budú musieť utiecť zo svojej krajiny kvôli neznesiteľnému teplu alebo zatopenému pobrežiu. Klimatológovia tvrdia, že ak nezmeníme naše správanie, masívna migrácia kvôli zmene klímy môže nastať do konca tohto desaťročia. Slováci nemajú veľmi pozitívny postoj voči migrácii. Ak teda chceme zabrániť takýmto pohybom, mali by sme všetci prispieť svojou troškou k tomu, ako vylepšiť klimatické skóre. Napríklad tým, že budeme triediť odpad.

 

2. Netriedenie odpadu vás stojí veľké peniaze

Všimli ste si, že obce a mestá rok od roka zvyšujú poplatky za vývoz komunálneho odpadu? Je to preto, že spracovanie klasického komunálneho odpadu skokovo rastie a ak občania neseparujú, mesto má viac komunálneho odpadu a logicky zaň aj viac platí. Ak teda chcete mať nižšie poplatky a nechcete, aby vám mesto alebo obec ukrajovali z vášho rodinného rozpočtu, začnite triediť odpad. A zapojte do tohto procesu aj vašich susedov. Začať môžete už dnes s našimi šikovnými košmi Sortibox.

 

3. Nemusíte byť eko-guru, stačí urobiť prvý krok

Veľa ľudí sa vyhýba téme ekológie preto, lebo má pocit, že bude musieť výrazne obmedzovať svoj život. Jazdiť MHD, nosiť stále rovnaké oblečenie, nepoužívať plasty, v podstate byť akýsi „hippík“, ktorý žije šťastne niekde na lúke a ignoruje výdobytky modernej doby. Tak to ale nie je. Nemusíte robiť všetko, stačí, keď zmeníte jednu vec. Chcete aj naďalej jazdiť autom? A dať si v lete drink cez plastovú slamku? Fajn, neobmedzujte sa vo všetkom, no dajte si záväzok, že zmeníte jednu vec. A tou jednou vecou môže byť práve efektívne triedenie odpadu v domácnosti.

  

Šikovné riešenie na triedenie odpadu – stohovateľný kôš

Ľudia často netriedia odpad aj preto, že sa im zdá náročné vytvárať priestor pre niekoľko rôznych košov. Plasty? Papier? Kovy? Sklo? Tetrapaky? Biologický odpad a klasický komunálny? Kam s tým všetkým? Jednoduchšie je do jednej nádoby... Nie však ekologickejšie.

Tento problém jednoducho vyrieši šikovný stohovateľný kôš, ktorý má jednotlivé nádoby označené separovacími značkami a triedenie odpadu s ním bude hračka. Stále pôjdete s odpadom na rovnaké miesto, len ho vhodíte „na iné poschodie“ :)

 

 1

 

Obr. 1: Stohovateľný odpadkový kôš na triedenie odpadu Sortibox

 

Triedenie odpadu – nie je kôš ako kôš

Na trhu existuje veľa rôznych systémov na triedenie odpadu. My vám však poradíme, ako si vybrať taký, s ktorým ani len nepostrehnete, že nejaký odpad triedite. Tu sú hlavné kritériá, ktoré by mal spĺňať správny kôš na triedenie odpadu:

 

 • stohovateľný systém – rôzne možnosti umiestnenia nádob (na seba, vedľa seba)
 • praktická rúčka na jednoduché vynášanie odpadu
 • farebné označenie košov podľa typu odpadu
 • dostatočný objem (aspoň 25 l)
 • kompaktné rozmery pre umiestnenie aj do obmedzených priestorov (napr. v skrinke pod drezom)
 • ľahko umývateľný materiál
 • možnosť vyskladať si sériu podľa typu odpadov, aké chcete triediť

 

2 

Obr. 2: Rôzne varianty stohovania / rozloženia odpadkového koša Sortibox

 

Tip na kôš na triedenie odpadu – Sortibox

V našom e-shope je mimoriadne obľúbený odpadkový kôš Sortibox. Ide o modulárny systém na triedenie odpadu, ktorý patrí medzi naše najpredávanejšie. Máme ho v rôznych variantoch, no v tom základnom získate tri koše v jednom len za 23,95 €. To je menej než 8 € za jeden kôš. A to už sa oplatí, čo myslíte?

 

--> DO E-SHOPU: Kôš na triedenie odpadu Sortibox

 

Vedeli ste, že... 

so separovaním odpadu a ochranou životného prostredia to aj u nás vo firme myslíme vážne? :) Práve preto sme pre vás okrem ponuky efektívnych triediacich riešení pripravili aj krátke video so zaujímavými faktami o produkcii odpadu a tiež o modulárnych systémoch, ktoré vám pomôžu separovať odpad u vás doma:

 

Tipy na zjednodušenie triedenia odpadu

Na záver máme pre vás pár tipov, ako si zjednodušiť triedenie odpadu vo vašej domácnosti:

 

 • zabezpečte si efektívny systém odpadkových košov
 • všetky koše umiestnite na jedno miesto
 • zautomatizujte si proces triedenia – každá nálepka znamená určitý druh odpadu
 • koše pravidelne vynášajte do nádob určených na daný typ odpadu
 • do triedenia zapojte celú rodinu – pre deti môže byť triedenie odpadu dokonca zábavná a hravá aktivita
 • motivujte sa množstvom vytriedeného odpadu a ušetrenými financiami
 • zorganizujte si súťaž so susedmi – zapisujte si množstvo vytriedených nádob a na konci roka pripravte cenu pre víťaza
 • odporučte koše Sortibox aj vašim známym a prispejte tak k vyššej miere triedenia vo vašom okruhu a k celkovej ochrane prírody

 

–> DO E-SHOPU: Modulárny kôš na triedenie odpadu Sortibox

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie