Tipy, ako správne používať sudy na dažďovú vodu

28.5.2021 16:00:00 6277

Ak patríte ku novým záhradkárom, ušetrite financie a zadovážte si sudy na dažďovú vodu. Zistite, ako ich používať.

Tipy, ako správne používať sudy na dažďovú vodu

S vytvorením záhradky pri dome sa otázka zalievania stáva veľmi aktuálnou a dôležitou. Odchytávanie dažďovej vody napomáha nielen z ekologického hľadiska, no výrazne šetrí aj peňaženku. Ak aj vy patríte k novým záhradkárom, mali by ste zvážiť kúpu vodnej nádrže. Prečítajte si viac o praktických tipoch, ktoré vám poradia, ako správne používať sudy na dažďovú vodu.

sudy na dažďovú vodu

 

Dažďové sudy ako moderné eko riešenie

Vedeli ste o tom, že dažďová voda je využiteľná nielen v záhrade, ale aj v domácnosti?

 • Neobsahuje chlór, rôzne soli a ani minerály.
 • Je obohatená zo vzduchu o dusík, vďaka čomu zalievanú pôdu aj prihnojuje.
 • Ušetrite! Využitím dažďovej vody znížite ročnú spotrebu vody až o 1300 litrov. Zalievanie záhrady totiž predstavuje až 40% ročnej spotreby vody v domácnosti s priemernou záhradou. Samozrejme, čísla sa menia v závislosti od veľkosti záhrady.
 • Buďte ekologickí. Planéta sa vám poďakuje. Zadržiavaním vody zo zrážok znižujete namáhanie kanalizácie v časoch najvyššieho prietoku.
 • Počas prietrže mračien tečúca voda so sebou berie lístie a iný bioodpad, ktorý spôsobuje upchatie potrubí a zvyšuje riziko povodní. Znížením odtoku pomáhate udržiavať čisté toky.
 • Zadržiavanie vody v sudoch znižuje riziko erózie pôdy. V čase najväčšieho prietoku môže poškodiť vaše základy a odplaviť z pôdy dôležité živiny.

 

Voda z vodovodu

Obsahuje chlór a ďalšie chemikálie, na ktoré sú rastliny citlivé.                                                                          

Voda zo studne

Naopak môže obsahovať priveľa železa a ťažkých minerálov nevhodných pre citlivejšie rastliny.

Dažďová voda

Vďaka minimálnemu znečisteniu a absencii chemikálií je dažďová voda najzdravšou voľbou pre rastliny.

 

Základná (zázračná) tekutina v číslach

 • Priemerný Slovák minie denne až vyše 100 litrov vody.
 • Pri splachovaní človek pritom minie polovicu celkového denného množstva.
 • Pri používaní dažďovej vody ušetríte aj niekoľko stoviek eur ročne.

Dažďovú vodu viete v domácnosti využiť nielen na zavlažovanie, ale aj na pranie, splachovanie či do vykurovacieho systému. Na rozdiel od klasickej kohútikovej vody nie je tvrdá a v potrubí nevytvorí kameň či hrdzu.

 

Typy nádob na vodu

Sudy na dažďovú vodu predstavujú alternatívu k zavlažovaniu vodou zo studne, prípadne z vodovodu.

1. Praktický nadzemný sud na vodu

V drvivej väčšine prípadov ide o niekoľko stoviek litrov objemnú nádobu, ktorá zhromažďuje vodu z odkvapov (napríklad pomocou hadice). Je veľmi praktická a nachádza sa vo väčšine domov, ktoré disponujú ovocnými alebo zeleninovými záhradami.

Vodu zo sudov dostanete veľmi rýchlo, nakoľko veľké percento z nich je vybavené odpúšťacím ventilom v spodnej časti nádoby, pod ktoré môžete položiť vedro, alebo naň napojiť odvádzaciu hadicu.

 

TIP: Pre lepšie odpúšťanie vody zo suda, položte sud na podstavec. Pod samotný ventil jednoduchšie postavíte krhlu.

 

Parametre nadzemných sudov

 • Väčšinou sa vyrábajú z tvrdého plastu.
 • Ich objem je rôzny - od 50 aj po 500 litrov.
 • Bývajú vybavené praktickým vekom.
 • Sudy sú ľahké, odolné proti korózii a cenovo dostupné.
 • Môžete s nimi jednoducho manipulovať.

 nadzemná nádoba na dažďovú vodu

 

2. Robustná podzemná nádrž na vodu

Podzemné zásobníky vody sú nákladnejším a zložitejším, no o to stabilnejším riešením. Keďže sa tieto nádoby zakopú pod zem, je možné ich využívať množstvo rokov a nezasahujú do pozemku.

Avšak, premýšľať nad výstavbou podzemných nádob na dažďovú vodu, je potrebné buď počas samotnej prestavby domu alebo počas prerábania záhrady. Pri jej plánovaní musíte myslieť na inštaláciu ponorného čerpadla (spolu s elektrinou) a prívodu vody na odpúšťanie.

 

Ako používať nadzemné barely na vodu

Nádobu môžete využívať viacerými spôsobmi. Ak zvažujete používať vodu na zalievanie pestovaných rastlín, bude pre vás vhodnejšia nádoba s kohútikom na odpustenie vody do vedra.

Naopak, ak predpokladáte, že vodu budete používať hlavne na zalievanie trávnika, najlepšie urobíte, ak na sud rovno pripojíte hadicu.

 

 

 

Veľkosť prispôsobte vašim potrebám

Pri výbere suda myslite na to, že celý objem vody by ste mali spotrebovať v priebehu troch týždňov. Po tomto časovom horizonte sa z nádoby môže šíriť nepríjemný zápach či hmyz.

Aby ste predišli zbytočnému vylievaniu nevyužitej vody, zaobstarajte si sud, ktorý po naplnení budete schopní zužitkovať.

Veľkosť suda na dažďovú vodu vyberajte podľa veľkosti zalievanej plochy. 1m3 zo zásobníka by mal vystačiť na 25 m2 zalievanej pôdy.

 

TIP: Ak hľadáte sud v rozmedzí 200 l, rozhliadnite sa po elegantnej nádobe z kvalitných materiálov, ktorý má navyše vo svojom balení pribalený aj kohútik.

 

Zvážte umiestnenie

Odporúčame vám, aby ste umiestnili sud na dažďovú vodu čo najbližšie k miestu, kde ju potrebujete na zalievanie. Dbajte na to, aby ste ho položili na vodorovnú plochu, čím eliminujete možnosť nechceného vylievania vody.

Sud na dažďovú vodu prepojte s odkvapovou rúrou pomocou hadice alebo odkvap upravte tak, aby vtekal rovno do suda.

V zime nádobu dôkladne vyčistite, vysušte a skladujte ju obrátenú dnom hore. Nikdy v nej nenechávajte prebytočnú vodu a uložte ju do interiéru. Pokiaľ by ste sud nechali na záhrade, mráz a chlad by ho mohol nielen poškodiť, ale aj zničiť.

barel na vodu

 

Tieň ako najvhodnejšie riešenie

Vo všeobecnosti musíte sud pokladať na rovnú plochu a chrániť ho pred horúcimi slnečnými lúčmi. Snažte sa nádobu niekoľkokrát za sezónu vymyť, aby ste ju zbavili usadených baktérií a škodlivín.

Pozor na typ strechy

Kvalita odchytenej vody závisí aj od povrchu strechy, z ktorej steká. Ak je strecha vyrobený z klasických pálených tašiek, nemusíte sa ničoho obávať. Na druhej strane, ak je vaša strecha plechová, náter sa môže uvoľňovať a vlievať spolu s vodou do suda.

Myslite aj na strechu zaliatu asfaltom. Voda môže byť kontaminovaná karcinogénnymi či toxickými látkami a v žiadnom prípade nie je vhodná na zalievanie pestovaných rastlín.

Myslite na prebytočnú vodu

Nezabudnite na to, že klasická letná búrka dokáže nádobu na vodu naplniť oveľa skôr, ako by ste čakali. Pokiaľ sa nádoba nachádza blízko pri dome, nikdy ju nenechávajte dlho pretekať, aby ste nepoškodili štruktúru domu.

 

Vedeli ste, že...

Dažďová voda obsahuje menej chemikálií ako voda z kohútika a preto je na zavlažovanie vhodnejšia. Touto vodou dokonca môžete nahradiť v domácnosti až polovicu spotreby celkovej vody.

 

Zaobstarajte si prepadovú rúru

Problém s prebytočnou vodou vyriešite jednoduchou inštaláciou prepadovej rúry. Keď sa sud na dažďovú vodu naplní, prebytočnú vodu odvedie ďalej do záhrady.

 

Udržujte kvalitu zachytenej vody

Aby ste predišli tomu, že vám v sude bude plávať množstvo malých chrobáčikov, hmyzu, konárikov či iných nechcených predmetov, nainštalujte do prívodnej rúry sieťku, ktorá väčšie nečistoty zachytí.

nádoba na dažďovú vodu

 

Sudy na dažďovú vodu by nemali byť priesvitné. V teplom počasí, prípadne pod priamymi slnečnými lúčmi, dochádza k znehodnoteniu vody. Začnú sa v nej tvoriť riasy a voda sa stane použiteľnou.

 

Investujte, aby ste ušetrili

Pri kúpe sudu na dažďovú vodu nielenže znížite spotrebu pitnej vody, ale aj ušetríte na nákladoch a výdavkoch. Navyše, vodu na polievanie budete mať stále po ruke a vždy k dispozícii. Vyberte si váš nový sud na dažďovú vodu.

 

 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie