Vianoce & všetko, čo k nim patrí

30.11.2020 13:10:10 9207

Vianoce & všetko, čo k nim patrí

Predvianočné obdobie je pre mnohých ľudí obdobím rozjímania, ponorenia do myšlienok: pečenie medovníkov, zdobenie stromčeka a stretnutie s rodinou. K Vianociam patria aj obyčaje, ktoré sa každý rok vracajú: ozdobený vianočný strom, adventný veniec, alebo darčeky pod stromčekom. Všetko, čo sa o vianočných tradíciách oplatí vedieť, si môžete prečítať v našej poradni.

1

Vianoce – sviatok lásky & a pocit bezpečia

Veľa ľudí sa každý rok opäť teší ba predvianočný a vianočný čas: vianočné pečivo, množstvo darčekov, bohato ozdobený vianočný stromček alebo jasličky – to všetko patrí pre nás k tradičným vianočným sviatkom. Pre mnoho rodín majú Vianoce však aj iný podstatný význam: čas strávený s najbližšími. Aké starodávne zvyky a obyčaje sa skrývajú za našimi vianočnými tradíciami, to si môžete prečítať v našom poradcovi na tému všetko okolo Vianoc. 

Aký je rozdiel medzi Vianocami a Štedrým večerom, Dedom Mrázom a Ježiškom?

Štedrý večer alebo Vianoce? Ježiško alebo Dedo Mráz? Kedy sa oslavuje a čo vlastne? Štedrý večer je 24. decembra a to je predvečer Vianočných sviatkov. V mnohých rodinách sa v tento večer udeľuje vianočná nádielka. Vianoce sú 25. decembra a v kresťanskom vierovyznaní pripomínajú sviatok narodenia Ježiša Krista. Ježiško a Dedo Mráz však v skutočnosti nie sú takí starí ako samotný vianočný sviatok. Martin Luther vynašiel Ježiška ako vianočnú postavu, ktorá prináša vianočné darčeky. Presný pôvod Deda Mráza nie je známy, spomína sa však už v známej piesni „Zajtra prídu Vianoce“ z roku 1835 a odvtedy predstavuje konkurenciu k Ježiškovi v nosení darčekov.

 2

Čo znamená vianočný stromček & kedy bol prvý krát postavený?

Zelený uprostred zimy bol stromček už v stredoveku symbolom nového života. V tom čase sa vešali jedľové alebo imelové vetvičky na oslavu Vianoc. Vetvičky však mali aj pomáhať v odháňaní všetkého zlého. Podľa povesti stál prvý vianočný strom v roku 1419 v Nemocnici sv. ducha vo Freiburgu. Bol ovešaný medovníkmi, jablkami a orechmi, pre ktoré boli vyhotovené malé vrecúška. Okolo roku 1800 sa stalo moderným postaviť si vianočný stromček v príbytku. Najskôr stromčeky ešte viseli zo stropu, ak bolo v izbe málo miesta. Až v 19. storočí rozžiarili očí príslušníkov rodiny sviečky na vianočnom stromčeku.

Je umelý vianočný stromček alternatívou k pravej vianočnej jedličke?

Vo väčšine rodín sa na Vianoce zvyknú stavať severské jedle, strieborné jedle alebo modré smreky. Pravé prírodné stromčeky znamenajú však aj určité nevýhody, ktoré u umelých stromčekov nemáme. Už po krátkom čase z nich padá ihličie, čo znamená ustavičné pobehovanie s vysávačom alebo metlou. Okrem toho treba vianočný stromček aj zlikvidovať. Pritom sa ihličie ešte roznesie po celom byte. Oproti tomu umelé jedličky nepúšťajú ihličie a dajú sa používať opätovne aj niekoľko rokov. A to šetrí nielen peniaze ale aj životné prostredie. Umelý vianočný stromček sa dá úsporne uskladniť v pivnici a každý rok 24. decembra opäť postaviť.

3 

Čo symbolizujú vianočné ozdoby & odkiaľ pochádza obyčaj vešať na stromček lamety?

Guľaté banky na vianočnom stromčeku pripomínali pôvodne plody stromu, ktoré jedli Adam a Eva. Ako už bolo spomínané, vešali sa najskôr na vianočné stromčeky jablká, orechy a medovníky. Až postupom času boli ozdoby vianočného stromčeka rôznorodejšie. Asi pred 150 rokmi boli vianočné ozdoby vyrobené z kartónu, zväčša v tvare zvierat, ktoré deti pomaľovali. Až keď vynašli fúkači skla výrobu vianočných gúľ, zdobili sa jedličky nimi. Okrem tradičných vianočných ozdôb nesmeli chýbať ani drevené figúrky a sladkosti.

Tenké strieborné alebo zlaté staniolové prúžky patria v mnohých domácnostiach tiež na vianočný stromček. Zvyk používať lamety siaha až k roku 1878. Vtedy sa začali zdobiť stromčeky lametami, ktoré symbolizovali ľadové cencúle.

K Vianociam patrí aj predvianočný čas

Odkiaľ pochádza tradícia adventného venca & čo znamená?

Klasický adventný veniec pozostáva väčšinou z jedľových vetvičiek a štyroch sviečok. Moderné varianty ponúkajú rôzne farby a formy. Prvý adventný veniec pochádzal z roku 1833. V jednom detskom domove deti zakaždým chceli vedieť, kedy konečne prídu Vianoce. Preto zobral Johann Hinrich Wichern koleso z voza a umiestnil naňho 24 sviečok, jednu na každý deň od začiatku adventu až po Štedrý večer. Tak mal prvý adventný veniec 20 malých sviečok na každý všedný deň a 4 veľké na každú adventnú nedeľu, každý deň pri zapaľovaní jednej sviečky tak deti vedeli, koľko krát sa ešte musia vyspať. Na dnešných adventných vencoch sú dnes spravidla umiestňované len štyri veľké sviečky, na každý adventný týždeň jedna.

 4

24 dvierok: dejiny adventného kalendára

Aj adventný kalendár patrí pre mnohých ľudí, najmä pre deti, k predvianočnému času. Pôvodný adventný kalendár pozostával z 24 sviečok a mal podobný význam ako adventný veniec. Začiatkom 20. storočia sa začali predávať prvé potlačné adventné kalendáre. Až po 2. svetovej vojne boli vyvinuté adventné kalendáre s malými dvierkami, za ktorými sa skrývali prekvapenia ako čokoláda a pod.

5

Diskusia

(0 komentárov)

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie