5 tipov, ako si vytvoriť príjemnú kanceláriu

10.11.2023 09:00:00 1385

Vo svojej kancelárii (či už na pracovisku alebo doma na home office) trávime veľké množstvo času. To, ako sa v danom priestore pri práci cítime, sa odráža aj na našej motivácii a produktivite. Pracovné prostredie ovplyvňuje naše pracovné výkony, ale i zdravie a celkovú pohodu, preto sa oplatí venovať mu svoju pozornosť.

5 tipov, ako si vytvoriť príjemnú kanceláriu

Ako sa vo svojej pracovni cítiť dobre? Prinášame vám 5 praktických nápadov, ako si spríjemniť dlhé sedenie v kancelárii a mať dokonalý priestor vyhradený len pre vás a vašu prácu. Aj z kancelárskeho priestoru dokážete vykúzliť naozaj príjemné a podnetné miesto, v ktorom sa vám bude dobre premýšľať. Pozrite sa na to spoločne s nami!

 

1. Zdravé sedenie

Či už pracujete vo svojej domácej kancelárii (v pracovni/v improvizovanom kútiku v obývacej miestnosti) alebo v kancelárii na pracovisku, zdravé sedenie je základ. Pri home office je najväčším nešvárom non stop práca z postele, z gauča či pri jedálenskom stole. Ak sa však chcete plnohodnotne venovať svojej práci a nebyť po dopracovaní „pokrútení“ a „dolámaní“, je dobré mať svoje pracovné zázemie – miesto (hoci aj malé, ale vaše vlastné), kde máte pokoj na splnenie všetkých svojich pracovných povinností, kancelársky stôl, kancelársku stoličku s nastaviteľnou výškou a všetko potrebné k práci.

Kancelárska stolička s kruhom

Zdravé sedenie si môžete vytvoriť aj pomocou kancelárskeho stola s nastaviteľnou výškoukancelárskej stoličky s kruhom – ich výšku si nastavíte podľa aktuálnej nálady a vašich potrieb. Stoličku občas odsuňte a pracujte v stoji, pozitívne zmeny pocíti hlavne váš chrbát!

 

Vybrať si „tú svoju“ stoličku sa naozaj oplatí. Kancelária je váš druhý domov a na stoličke trávite nemálo času. Platí, že pohodlná kancelárska stolička = príjemnejšia práca.

Ak sa potrebujete zo stoličky často dvíhať alebo sa na stoličke otáčať, môže byť pre vás efektívna taburetka na kolieskach. Je malá, spratná, flexibilná a umožňuje vám pohodlne sedieť, ale i pohybovať sa medzi viacerými pracovnými stanovišťami. Pozor však na to, aby mala kvalitnú konštrukciu a pevnú krížovú základňu, iba tak vám bude dlho a verne slúžiť.

 

---> NÁŠ TIP: Otočná taburetka na kolieskach s masívnou stabilnou nohou (k dispozícii i v červenej a oranžovej farbe).

Taburetka na kolieskach môže byť skvelou voľbou pre tých, ktorí potrebujú maximálnu flexibilitu i pohodlné sedenie.

Taburetka na kolieskach môže byť skvelou voľbou pre tých, ktorí potrebujú maximálnu flexibilitu i pohodlné sedenie.

 

Ak naopak sedíte stabilne na jednom mieste a so stoličkou sa nepotrebujete neustále presúvať, bude pre vás vhodná kancelárska stolička s operadlom.

Čo by takejto stoličke nemalo chýbať?

  • Ergonomicky tvarované operadlo chrbta a opierky rúk – sú základom pre pohodlné sedenie. Zadné operadlo tvorí oporu pre chrbát, malo by byť vhodne tvarované a zhotovené z priedušného materiálu. 
  • Správne tvarovaná sedacia plocha z kvalitného materiálu – práve táto časť stoličky je veľmi namáhaná, je preto potrebné, aby mala správny tvar pre dlhodobé sedenie a bola vyrobená z kvalitných a trvácnych materiálov.
  • Možnosť výškového nastavenia a otáčania o 360°
  • Stabilná krížová základňa s bezpečnostnými kolieskami

 

---> NÁŠ TIP: Kancelárska stolička so sieťkou a nastaviteľnou tuhosťou hojdania (k dispozícii aj v bielej farbe)

Niektoré kancelárske stoličky majú aj funkciu hojdania

Niektoré kancelárske stoličky majú aj funkciu hojdania – vďaka zvoleniu vhodného stupňa tvrdosti si dokážete nastaviť funkciu hojdania presne podľa svojich potrieb.

 

K príjemnému sedeniu môže dopomôcť aj podloženie nôh ergonomickou podložkou či opierkou na nohy. Podporuje tzv. aktívne sedenie – stimuluje prúdenie krvi a napomáha k zdravšiemu držaniu tela, nohy nie sú neustále v jednej strnulej polohe.

Nech už sedíte na čomkoľvek, rovný chrbát a vzpriamený krk je základ zdravého sedenia. Ak však cítite, že vás chrbát, krčné stavce či hlava pobolieva a nesedí sa vám komfortne, skúste zmeniť polohu.

Šedá kancelárska stolička

Toto šedé kancelárske kreslo na kolieskach v sebe spája pohodlie i moderný dizajn. Poťahová látka je priedušná a v imitácii ľanu. 

 

2.  Zmena polohy

Dlhé sedenie je pre naše telo naozaj namáhavé a vyčerpávajúce. Môžete mu pomôcť striedaním sedacích polôh, zmenou typu sedenia či pohybom. Ako na to?

  • Fitlopta – nestojí veľa a je to naozaj dobrá investícia do vášho zdravia. Zvoľte správnu veľkosť a odskúšajte vhodný stupeň nafúkania lopty – pri sedení by mali zvierať vaše nohy s podložkou pravý uhol. Neseďte na nej stále, striedajte sedenie na kancelárskej stoličke so sedením na fitlopte. Môžete sa pri práci jemne pohupovať, nezabudnite však na rovný chrbát.

 

  • Ležadlo – je skvelým doplnkom ku kancelárskej stoličke a fitlopte, samozrejme, ak vám to vaše pracovné priestory umožnia. Cieľom je dostať chrbticu do inej polohy ako pri klasickom sedení, odľahčiť stavcom, chrbtovým svalom i krčnej chrbtici. V polohe „polosedu“ dokážete efektívne pracovať na tablete či notebooku. Ležadlo tak môže slúžiť ako pomocník, keď budete potrebovať pracovať, ale sedenie na kancelárskej stoličke už bude pre vás pridlhé a nepohodlné.

Ležadlo viete využiť taktiež na relaxáciu a uvoľnenie mysle i tela, nielen na prácu. Ak máte túto možnosť, ľahnite si na 5 minút a skúste úplne vypnúť hlavu. Tento krátky reštart vám pomôže znovu pristúpiť k pracovným povinnostiam s čistou mysľou.

 

---> NÁŠ TIP: Relaxačné ležadlo London so stabilnými nohami, vysokým zaťažením až do 180 kg a odolným čalúnením.

Relaxačné lehátko

Odľahčiť chrbticu môžete aj zmenou polohy – na ležadle môžete v polosede pracovať, ale i relaxovať.

 

  • 3 minútky pre svoje telo – doprajte si každú hodinu aspoň chvíľu na svoj pohyb, stačí 3 minúty, aj takto krátky čas dokáže nášmu telu pri sedavom zamestnaní uľaviť. Dajte si intenzívny výbeh po schodoch, prechádzku na kávu či toaletu, pretiahnutie krčných svalov či strečing. Striedajte ich podľa chute a aktuálnych potrieb, akýkoľvek pohyb počas práce je prínosný. Prevencia je v tomto prípade na mieste, rozcvičovať totiž stuhnuté svaly a boľavý chrbát po celodennom sedení bez prestávky je oveľa ťažší oriešok.

 Home office môžete využiť aj na častejšie striedanie pracovných polôh či cvičenie, fantázii sa medze nekladú.

Home office môžete využiť aj na častejšie striedanie pracovných polôh či cvičenie, fantázii sa medze nekladú. (Zdroj: Pexels)

 

Novodobé firmy vedia, že spokojní zamestnanci = produktívni zamestnanci. O svojich pracovníkov sa preto starajú a doprajú im benefity, akými sú napr. čerstvé ovocie a kvalitná káva na pracovisku, možnosť ísť počas pracovnej doby na prestávku von na slnko a čerstvý vzduch či možnosť zacvičiť si na rotopéde/stepperi, natiahnuť si chrbticu na rebrinách/hrazde alebo zahrať si ping pong či stolný futbal.

Potrebu pracovníkov cítiť sa na pracovisku dobre si uvedomuje čoraz viac firiem, ktoré sa snažia vytvoriť nápadité kancelárie plné farieb, oddychových či hracích zón.

Potrebu pracovníkov cítiť sa na pracovisku dobre si uvedomuje čoraz viac firiem, ktoré sa snažia vytvoriť nápadité kancelárie plné farieb, oddychových či hracích zón. (Zdroj: Pixabay)

 

Častým sa stáva i využitie nastaviteľného pracovného stola, ktorý umožňuje prácu v stoji – zamestnanec si môže zvoliť sedenie alebo státie pri práci podľa aktuálnych preferencií. Inšpirujte sa a počas práce sa o seba starajte. Nemusíte teda rovno kupovať ping-pongový stôl, doprajte si však pohyb a zmenu polôh v akejkoľvek forme. Spokojnejšie telo je dobrým základom pre príjemnejšiu a produktívnejšiu prácu a jasnejšiu myseľ.

Výškovo nastaviteľný stôl

Výškovo nastaviteľný stôl dokáže byť v kancelárii i doma obrovským pomocníkom – keď chcete sedieť, sedíte, keď sa potrebujete postaviť, jednoducho stôl nastavíte na požadovanú výšku. K dispozícii vo veľkosti 160 × 75 × 73–118 cm (na obrázku) alebo 110 × 60 × 73–118 cm, obe veľkosti taktiež aj v čiernej farbe.

 

3. Vizuálny komfort

Pri práci sa často rieši zdravé sedenie a potreba pohybu, veľakrát sa však zabúda na zrakovú pohodu. Čo je to zraková pohoda a zdravá svetelná klíma? Je to stav, keď máme vo svojej kancelárii adekvátne osvetlenie, ktoré neoslňuje, poskytuje vhodnú intenzitu a teplotu svetla a neskresľuje farby (má vysoký index podania farieb). Osvetlenie neruší, je príjemné a nedochádza k tzv. efektu viacnásobných tieňov (nekvalitná optika svietidla môže vytvárať viacnásobné prekrývajúce sa tiene, ktoré sa snaží ľudský mozog neustále zaostrovať – pôsobí to negatívne na zrak i psychiku).

 

→ Zaujímavosť: Stále viac firiem využíva tzv. dynamické osvetlenie, ktoré dokáže simulovať prirodzené denné svetlo. V priebehu dňa mení svoju intenzitu i farebnú teplotu, čím podporuje prirodzený biorytmus a produkciu tých správnych hormónov, dodáva energiu, zlepšuje produktivitu, koncentráciu a náladu pracovníkov.

Sila osvetlenia je obrovská

Sila osvetlenia je obrovská – dokáže stimulovať, dodávať energiu, zvyšovať výkon, ale i napomáhať pri sezónnych depresiách. Žiaľ, nekvalitné osvetlenie dokáže presný opak. (Zdroj: Pixabay)

 

V dnešnej dobe sa čoraz viac hovorí o vplyve modrého svetla na výkonnosť pracovníkov, o vhodnom objeme modrého svetla získaného v priebehu dňa, ale i o tom, v ktorých denných hodinách je modré svetlo užitočné a kedy naopak nie je. Modré svetlo samo o sebe nemusí byť vôbec škodlivé, je to zložka prirodzeného denného svetla. Je užitočné predovšetkým v ranných hodinách, pomáha nám „naštartovať sa“ a byť produktívnejší.

Problém nastáva, ak prijímame veľa modrého svetla večer – telo si nevytvára spánkový hormón a biologické hodiny sa môžu oneskoriť. Ak potrebujete pracovať aj vo večerných hodinách, siahnite po teplom žltom svetle, nastavte si obrazovku na tzv. nočný režim (s redukciou vyžarovania modrého svetla), prípadne využite okuliare proti modrému svetlu.

Najlepším „osvetlením“ je prirodzené svetlo, ktoré preniká cez okná.

Najlepším „osvetlením“ je prirodzené svetlo, ktoré preniká cez okná. (Zdroj: Pixabay)

 

Ani najlepšie okuliare sveta vám však nenahradia prestávku od pozerania do obrazovky. Dovoľte z času na čas svojim očiam oddýchnuť si. Ľahnite si na ležadlo či gauč a nechajte svoje oči zavreté. Ak máte v práci balkón alebo možnosť ísť na chvíľu na vzduch, využite to. Vašim očiam sa uľaví a vyhnete sa tak páleniu a rezaniu očí spôsobeným neustálym pozeraním do monitoru.

Pri dlhom pozeraní do obrazovky sa zvyšuje odparovanie slzného filmu, čo spôsobuje suchosť očí. Preto si dožičte pravidelné prestávky a v prípade potreby používajte umelé slzy.

Pri dlhom pozeraní do obrazovky sa zvyšuje odparovanie slzného filmu, čo spôsobuje suchosť očí. Preto si dožičte pravidelné prestávky a v prípade potreby používajte umelé slzy. (Zdroj: Pixabay)

 

4. Organizácia pracovného priestoru

Často nás v premýšľaní môže brzdiť neporiadok a príliš veľa vecí na pracovnom stole. Vyhraďte si „očistnú hodinku“, vybavte sa handričkou a čistiacim prostriedkom, prisuňte smetný kôš a spravte veľké upratovanie – všetko nepotrebné preč, ostanú len naozaj dôležité a pravidelne používané veci.

Kanceláriu si zorganizujte tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne sa vám v nej pracovalo.

Kanceláriu si zorganizujte tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne sa vám v nej pracovalo. (Zdroj: Pixabay)

 

Využite naplno zásuvky pracovného stola, kde si jednotlivé pomôcky a dokumenty pekne poukladáte. Dokúpte kancelárske organizéry, stojan pod monitor so zásuvkou či box na káble – stanú sa vašimi vernými pomocníkmi pri udržiavaní poriadku na pracovnom stole. Knižnica či regál vám môžu pomôcť zorganizovať si okolie svojho pracovného stola. Uvidíte sami, s akou chuťou sa zrazu vrhnete na všetky svoje pracovné povinnosti!

Police do kancelárie

1. Knižnica Strom, biela (k dispozícii aj v dekore dreva)

2. Knižnica Cik-cak, hnedá (k dispozícii aj v bielej farbe)

3. 6-poschodová polica na knihy, rustikálna hnedá

4. Možnosti spájania 6-poschodovej police na knihy

 

Nezabúdajte taktiež na cennosti (citlivé dokumenty, cenné papiere, hotovosť...). Tie patria určite do trezora, aby boli dokonale chránené. S ohľadom na požadovanú mieru zabezpečenia vašich cenností môžete využiť voľne stojaci trezor, ktorý máte neustále poruke, alebo nábytkový trezor schovaný v skrinke. 

→ Chcete vedieť, ako si vybrať trezor? Prečítajte si náš článok!

 

Trezor do kancelárie

Elektrický nábytkový trezor Security strieborný s rozmermi 35 × 40 × 40 cm má oceľové 4 mm dvierka, 2 oceľové čapy a elektrický zámok, ktorý naprogramujete jednoducho pomocou vášho vlastného kódu.

 

5. Čerstvý vzduch, čerstvé jedlo a čerstvé kvety

Na celkovú pohodu pôsobia aj základné faktory ako vhodná teplota v miestnosti – prílišné teplo unavuje a uspáva, priveľký chlad zas spôsobuje nesústredenosť. Nezabúdajte na dôkladný pitný režim, ktorého základ by mala tvoriť čistá voda. Ochuťte si ju citrónom, pomarančovou šťavou či mätou, osvieži vás a podporí chuť do práce.

Ranný voňavý čaj či káva vedia taktiež vytvoriť príjemnú pozitívnu atmosféru a podporiť mozgovú aktivitu. Pre mnohých sa stali doobedňajším povzbudzujúcim rituálom.

Ranný voňavý čaj či káva vedia taktiež vytvoriť príjemnú pozitívnu atmosféru a podporiť mozgovú aktivitu. Pre mnohých sa stali doobedňajším povzbudzujúcim rituálom. (Zdroj: Pixabay)

 

Niekedy stačí na spríjemnenie práce aj málo – vyvetrať a vpustiť do kancelárie čerstvý vánok, ktorý osvieži myseľ. Pustiť hudbu a naladiť sa vďaka nej na tú správnu pohodovú vlnu. Alebo siahnuť po ovocí či orieškoch, ktoré doplnia telu vitamíny a energiu.

Jedlo je neoddeliteľnou súčasťou pracovného dňa. Pripravte si na desiatu misku ovocia s orieškami, potešte svoje oči i chuťové poháriky a doplňte energiu.

Jedlo je neoddeliteľnou súčasťou pracovného dňa. Pripravte si na desiatu misku ovocia s orieškami, potešte svoje oči i chuťové poháriky a doplňte energiu. (Zdroj: Pixabay)

 

Inokedy stačí priestor vhodne „dovybaviť“ príjemnými maličkosťami, ktoré vedia potešiť – živé kvety, fotky, obrázky, vonné oleje, nástenka či písacia tabuľa, veselé farebné papieriky... Farebnosť pracovného miesta a jeho okolia taktiež významne vplýva na psychiku – pohrajte sa s ňou tak, aby vám vo vašom priestore bolo dobre, farby vám dodávali energiu a tešili vás.

Živé kvety dokážu navodiť v kancelárii útulnú atmosféru, zelená pôsobí na naše oči upokojujúco.

Živé kvety dokážu navodiť v kancelárii útulnú atmosféru, zelená pôsobí na naše oči upokojujúco. (Zdroj: Pixabay)

 

Každý z nás má svoje vlastné drobnosti, ktoré mu dokážu navodiť dobrú náladu a spríjemniť prácu v kancelárii. Nech už je to čokoľvek, nebojte sa skúšať a neustále si váš kútik vylepšovať. Práve vďaka nemu sa vám bude jednoduchšie pracovať, lebo v pozitívnom prostredí prichádzajú i lepšie výsledky.

 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie