Jeseň v záhrade – 5 vecí, na ktoré nezabudnúť

3.10.2023 14:38:22 869

Po horúcich letných dňoch plných slnka, grilovačiek a dovoleniek sa k nám pomaly blíži jeseň. Pokojnejšie dni, chladnejšie rána a farebné listy stromov prichádzajú ruka v ruke s dôležitými jesennými prácami v záhrade. Oberanie sladkej a šťavnatej letnej úrody strieda sadenie neskorších druhov zeleninky. Tipy, na aké práce nezabudnúť, akú zvoliť starostlivosť o jesennú záhradu zvoliť a aké možnosti vysádzania nám toto obdobie prináša vám prinášame v tomto článku!

Jeseň v záhrade – 5 vecí, na ktoré nezabudnúť

5 vecí, ktoré na jeseň v záhrade nezabudnúť

 

1. Nasaďte jesenné druhy plodín a pripravte pôdu na zimu

Aj keď by sa mohlo zdať, že sezóna sadenia už skončila, jeseň prináša možnosti sadenia neskoršej zeleniny, ktorú zozbierate ešte pred príchodom prvých mrazov, alebo prečká zimu a na jar vás poteší v plnej kráse. Blížiace sa chladné počasie vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť o pôdu. Treba zozbierať a uskladniť úrodu, nevyužité zvyšky zo záhrady dať na kompost, porýľovať a prevzdušniť tak pôdu.

 

Aké plodiny vysadiť na jeseň?

  • Šalát – niektoré druhy zeleniny vrátane hlávkového šalátu zvládajú aj tzv. ozimné pestovanie (napr. odroda Humil) v parenisku či fóliovníku. Vysadíte ich na jeseň, počas zimy prerušia svoje vegetačné obdobie a na jar vás potešia krásnymi čerstvými zelenými listami.
  • Špenát a mangold – mrazuvzdorné odrody špenátu (napr. Matador) či jemu podobný mangold dokážu vyrašiť prvé lístky hneď na jar.
  • Cesnak – azda najčastejšie vysádzaná jesenná plodina. Cesnak zasadený na jeseň vám prinesie úrodu plnú zdravia v júni. 
  • Cibuľa, mrkva a petržlen – na ich úrodu sa môžete tešiť už počas skorých jarných mesiacov.
  • Bôb – strukovina doslova nabitá vitamínmi, ktorá zvláda teploty aj -4 °C.
  • Čakanka, rukola, poľný šalát, reďkovky – vďaka krátkemu času vegetácie sa tiež hodia na jesenný výsev.

 

→ NÁŠ TIP: Po vytrhaní zvyškov rastlín a buriny nezabudnite pôde zabezpečiť prísun živín prostredníctvom kompostu. Nie je potrebné to s ním preháňať – kompost by nemal presiahnuť cca 5 cm na výšku. Cez zimu pôda s kompostom poriadne premrzne, zbaví sa tak škodcov a zároveň sa pôda zregeneruje a nečerpá sily na ďalší rok, aby bola na jar nachystaná na prvé sadenie.

 

Na kompostovanie použite kvalitný kompostér z odolného materiálu, s vysokým vývinom vnútorného tepla a jednoduchým obsluhovaním. Kompostér by mal mať množstvo vetracích otvorov na zabezpečenie dobrého prevzdušnenia kompostu.

 

kompokom

 

Kompostéry Jurhan odolné voči poveternostným vplyvom vám zabezpečia tvorbu kvalitného humusu na ďalšie využitie.

 

2. Pripravte si pestrofarebnú jeseň vo svojej záhrade

Pestrofarebná záhrada nás môže tešiť aj na jeseň. Ku krásnym červeným a žltým odtieňom stromov a kríkov môžu našu záhradu rozžiariť aj kvety v okrasných záhonoch, kvetináčoch či skalkách, ktoré doplnia okúzľujúcu atmosféru tohto jedinečného obdobia. Napríklad také dálie (georgíny) sú výrazné, farebné kvety, ktoré stačí občas ostrihať a budú nás svojou krásou tešiť celú jeseň.

 

→ NÁŠ TIP: Ak je vaša záhrada plná zelene, zadovážte si záhradné tašky na zber opadaných listov, konárikov, kvetov, buriny či popadaných plodov. Dbajte však na to, aby boli tašky do záhrady zo stabilných a odolných materiálov a mali pevné rukoväte.

 

 popuppopup2

 

Záhradné tašky Jurhan sú z pevnej vodoodpudivej tkaniny, majú vysokú nosnosť a dajú sa úsporne poskladať. Majú rukoväte na prenos i vysypávanie materiálu vyrobené z trvácnych materiálov. 

 

Vedeli ste, že...

na jeseň je zároveň vhodné vysadiť dvojročky a trvalky, kedy je vďaka vhodnej teplote pôdy, jej prerýľovaniu a prevzdušneniu ideálne obdobie na to pripraviť si základ rozkvitnutej jarnej záhrady. Vďaka miernej teplote, jesenným dažďom ale stále miernemu slnku sa rastlinky jednoducho zakorenia. Na jesennú výsadbu sú vhodné aj cibuľoviny – snežienky, šafrany, narcisy, hyacinty a tulipány.

 

Keď začnú teploty klesať a blížiť sa k nule, odstrihnite stonky trvaliek (čím viac, tým lepšie) a prevzdušnite im pôdu. Nezabudnite aj na menej otužilé rastlinky (napr. pelargónie, dálie či begónie), ktoré potrebujú presťahovať dovnútra ešte pred prvými mrazmi. 

 

 3. Pripravte na zimu stromy a kríky, presádzajte i vysádzajte

Vysadeným stromčekom doprajte jesenný zostrih:

1. Zrežte choré, suché a škodcami napadnuté konáre.
2. Zbavte sa tiež nevhodne rastúcich mladých výhonkov, ktoré rastú z kmeňa alebo do koruny.
3. Prestrihajte konáre tak, aby mal strom dostatok svetla a bol dostatočne odľahčený. Konáre, ktoré príliš trčia, krížia sa cez seba alebo nedoprajú priestor pre rast plodov je potrebné odstrihnúť. Vďaka vašej starostlivosti ostanú váš stromy zdravé a silné počas ďalších sezón.

 

pilka

 

Teleskopické nožnice a pílka v jednom vám budú skvelým pomocníkom pri strihaní vašich stromov. Vďaka nim dosiahnete až do výšky 4 m a prestrihnete konáre s priemerom až 2 cm.

 

Ak by ste niektorým drevinám radi zmenili umiestnenie, na jeseň je to možné. Dbajte však na to, aby nové miesto bolo pre kríky či stromy vhodné a drevinám sa tak v novom domove darilo.

 

Doplňte záhradu o nové prírastky:

  • Stromy: Pri výsadbe im poskytnite pevnú oporu vo forme drevených kolov, jamu na výsadbu urobte dostatočne hlbokú. Platí pravidlo, že strom vysádzajte radšej hlbšie ako plytšie. Celú jeseň strom výdatne zavlažujte, vďaka čomu bude schopný prezimovať a hneď na jar opäť rásť.
  • Vždyzelené dreviny a opadavé kry: Bršlen, cezmína či vavrínovec patria k veľmi obľúbeným vždyzeleným drevinám, ktoré spestria záhradu aj počas zimy. Kry ako orgován, tamariška či zlatovka vám budú robiť radosť svojimi krásnymi a voňavými kvetmi hneď z jari.  

 

Nezabudnite si na ťažké veci ako napr. stromčeky, substrát, kamene či hnojivo zobrať fúrik. Pomôžete tým svojej chrbtici a ušetríte si čas i energiu. Pri výbere vhodného fúrika pozerajte predovšetkým na tvar a objem nakladacej vane, kvalitu a druh kolesa (do terénu vs s hladkým dezénom) a odolnosť použitých materiálov.

 

 furik

 

Fúrik s pozinkovanou 80 l vaničkou má kompaktné rozmery a nízku hmotnosť – vďaka tomu sa vám s ním bude ľahko narábať.

 

furikzeleny

 

Odolný plastový fúrik s terénnymi kolieskami je vhodný aj do blatistého a ťažšie zvládnuteľného terénu. Má robustnú nakladaciu vaňu a jeho nosnosť je až 150 kg.

 

4. Vyživte a prevzdušnite váš zelený koberec

Aj váš trávnik potrebuje starostlivosť a práve koniec septembra a začiatok októbra je na to ideálny čas. Doprajte vášmu zelenému kobercu prevzdušnenie a zásobte ho výživnými látkami. Trávnik sa vďaka tomu zregeneruje a opäť naberie silu.
Vášmu trávniku dodáte výživu jednoducho, použitím valca na trávnik. Vďaka nemu zabezpečíte všetkým trávnikovým plochám vo svojej záhrade rovnomerné a efektívne hnojenie.

 valec

 

 

Multifunkčný valec na osivo, piesok i hnojivo je skvelý pomocník, ktorý dokáže značne uľahčiť prácu v záhrade. Má jednoduchú obsluhu a ergonomické, pevné vypracovanie.

 

Ak plánujete svoj nový trávnik ešte len zakladať, jeseň je na to ideálnym obdobím. Vďaka miernemu slniečku, výdatným dažďom a stále relatívne teplému obdobiu sa vám trávnik krásne ujme. Či si trávnik sami vypestujete, alebo využijete možnosť položenia trávnikového koberca, dôležitým predpokladom pre dosiahnutie požadovaného efektu je výdatné zalievanie.

 

5. Čas vložený do poriadku a údržby sa vám vráti

Aj keď čistenie, ošetrovanie či oprava náradia nepatrí medzi obľúbené činnosti, váš čas a starostlivosť ktorú do toho vložíte sa vám vráti v podobe upratanej záhrady a náradia nachystaného na ďalší rok. Oplatí sa spraviť tieto činnosti poriadne, robíte to pre seba a svoju záhradu.

 

→ NÁŠ TIP: Čím viac nadbytočného či nefunkčného náradia, nástrojov, kvetináčov a ďalších nepotrebných vecí vytriedite na jeseň, tým menej starostí budete mať na jar. Úložné priestory nebudete mať preplnené a práce v záhrade vám prinesú väčšiu radosť. Jesenný čas je ideálny na pretriedenie vecí a spravenie si poriadku, tak smelo do toho!

 

Na prehľadné uloženie náradia a ďalších záhradníckych potrieb vám skvelo poslúži záhradný domček. Ak máte na neho vo svojej záhrade miesto, určite si ho namontujte – bude vašim obrovským pomocníkom.

 

 domcek

 

Záhradný domček je užitočný úložný priestor pre množstvo záhradníckych vecí, ktorý poskytuje ochranu pred dažďom, priamym slnkom či snehom.

 

A nakoniec, nikto predsa nepovedal, že si tieto upratovacie a údržbové činnosti nemôžete aj užiť. Pustite si k tomu svoju obľúbenú hudbu, pripravte si pohostenie a rozmaznávajte popri práci nielen záhradu a záhradné náradie, ale i seba. Pozvite kamarátov na brigádu a večerné posedenie pri víne a dobrom jedle alebo zoberte svoje deti/vnúčatá a spravte si z jednotlivých aktivít zábavnú hru. Fantázii sa medze nekladú :)

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie