Na čo myslieť pred kúpou záhradného skleníka

11.4.2023 15:00:00 790

Uvažujete o tom, že by sa vám na záhradu hodil skleník? Väčší, stredný či postačí menší? Sklenený alebo polykarbonátový? A kam s ním? V našom článku si ukážeme, aké sú výhody pestovania v skleníku a čo všetko je dobré zvážiť pred jeho kúpou. Pozrieme sa aj na to, ako správne skleník nasmerovať a načo je dobrý temperovaný či vykurovaný skleník.

Na čo myslieť pred kúpou záhradného skleníka

 

Pestovanie v skleníku – začíname!

Prečo sa mnohí záhradkári rozhodnú investovať do kúpy svojho vlastného skleníka? Záhradný skleník ponúka množstvo benefitov, ktoré by ste na voľnej ploche dosiahli len ťažko, prípadne vôbec.

 

Benefity skleníka

 • predĺženie pestovateľskej sezóny
 • vyššie výnosy na m2 oproti pestovaniu bez skleníka
 • väčšie, šťavnatejšie a chutnejšie plody
 • efektívna ochrana rastlín pred vetrom a dažďom

 skleník

 

Na čo všetko myslieť pred kúpou skleníka?

Kúpa skleníka si vyžaduje dôkladné plánovanie. Aby ste dosiahli dobré výsledky v pestovaní rastlín v skleníku, je potrebné zvážiť viaceré faktory – vaše potreby, klimatické podmienky v mieste, kde bude skleník umiestnený, veľkosť a umiestnenie pozemku, druh a množstvo rastlín, ktoré chcete pestovať i vaše finančné možnosti.

Vyzerá to ako náročný proces (a sčasti aj je), avšak plánovanie vám môže pomôcť ušetriť čas a peniaze a zabezpečiť, že váš skleník bude fungovať tak, ako má. Na čo všetko sa teda oplatí myslieť, aby vám skleník vo vašej záhrade dobre, dlho a efektívne slúžil? Poďme sa na to pozrieť!

 

1. Materiál skleníka

V dnešnej dobe sa záhradkári často rozhodujú medzi tradičným sklom a polykarbonátom. Každý variant má svoje výhody i nevýhody.

skleneny sklenik

  

Záhradný skleník zo skla – výhody

 • pevnosť – záhradné skleníky zo skla sú odolné voči silnému vetru, dažďu a snehu (odhadzovať sneh je však aj v tomto prípade potrebné)
 • dlhá životnosť – sklo je trvácny materiál, ktorý dokáže slúžiť dlhú dobu
 • vysoká priepustnosť svetla – takmer 100 % priehľadnosť

 

Záhradný skleník zo skla – nevýhody

 • horšie tepelno-izolačné vlastnosti – sklo nedokáže udržiavať teplotu v skleníku tak ako napríklad polykarbonát
 • vysoká priepustnosť svetla – ak máte skleník na mieste s príliš vysokými teplotami, budete si musieť zabezpečiť slnečnú clonu. Prílišná horúčava a neregulované slnečné žiarenie môžu vaše rastlinky spáliť.
 • krehkosť – sklo nie je tak odolné voči mechanickým vplyvom ako polykarbonát. Pri hre malých detí, manipulácii so záhradným náradím či napríklad krupobití môže dôjsť k jeho rozbitiu.
 • zložitejšia montáž kvôli vyššej váhe a krehkosti skla
 • vyššia cena

 sklenik vyhody

  

Záhradný skleník z polykarbonátu – výhody

 • veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti vďaka komôrkovému systému – vzduch uzatvorený v komôrkach znižuje energetické straty. Pri temperovaní je skleník z polykarbonátu určite vhodnejší ako sklo.
 • vyššia bezpečnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu – polykarbonátové skleníky sú takmer nerozbitné, čo ocenia najmä rodiny s malými deťmi
 • dobrá priepustnosť svetla – prepúšťa menej svetla ako sklo (okolo 80 %), avšak stále veľa pre plnohodnotný rast rastliniek v skleníku. Svetlo do priestoru rozptyľuje rovnomerne.
 • jednoduchšia montáž vďaka nižšej váhe
 • UV ochrana
 • cenová dostupnosť

 

Záhradný skleník z polykarbonátu – nevýhody

 • nižšia odolnosť voči zaťaženiu snehom (sneh by však na skleníku nikdy nemal ostávať, bez rozdielu materiálu)
 • nižšia odolnosť voči nárazovému vetru
 • nižšia životnosť ako sklo

 

Ako môžeme vidieť, každý materiál má svoje plusy i mínusy. V dnešnej dobe sa však viac využívajú hliníkové skleníky z dutinkových platní. Kvalitné polykarbonátové skleníky si mnohí vyberajú kvôli ich dobrým izolačným vlastnostiam, dobrej priepustnosti svetla, vyššej bezpečnosti, cenovej dostupnosti a nižšej váhe.  

zakladna sklenika

Skleníky Jurhan sú vyrobené z hliníkových profilov a polykarbonátových dutinkových dosiek, materiály sú odolné voči UV žiareniu, majú dobrú priepustnosť svetla a výborné tepelno-izolačné vlastnosti.

 

2. Veľkosť skleníka

Ak momentálne stojíte pred dilemou, aký veľký by mal byť váš skleník, odpovedzte si na nasledujúce otázky. Aké sú priestorové možnosti vašej záhrady? Dokážete tu umiestniť malý, stredne veľký alebo dokonca veľký skleník? A koľko miesta skutočne potrebujete pre svoje rastlinky? Chcete mať bohatú úrodu, ktorou zásobíte celú rodinu i priateľov alebo si chcete dopestovať len rajčiny a papriky pre svoju spotrebu?

Ako môžete vidieť, základom je ujasniť si, aký veľký by mal skleník byť – v závislosti od vašich preferencií i priestorových možností vašej záhradky.

 

3. Umiestnenie a orientácia skleníka

Máte na záhrade viacero miest, kde by sa dal skleník umiestniť? Potom je vaším cieľom vybrať to najslnečnejšie a najteplejšie. Výber miesta by ste určite nemali podceniť, je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí. Vaše rastlinky budú tak spokojné, ako dobre im vyberiete miesto pre ich rast.

Rastliny v skleníku potrebujú osvetlené, slnečné a teplé miesto. Ak nemáte v záhrade miesto s celodenným prísunom slnečného žiarenia, zvoľte také miesto, kde svieti slnko hlavne ráno. Rastliny sa po noci usušia a skleník sa krásne prehreje.

Pri výbere miesta pre svoj skleník berte do úvahy aj to, ako na neho dopadajú tiene z domu či zo stromov, aký je prístup k skleníku a či sa na vašom pozemku nachádzajú veľké stromy, ktorých korene by sa mohli rozšíriť pod skleník alebo by mohli poškodiť skleník pri silnom vetre či búrke.

Myslite na to, že záhradný skleník by nikdy nemal stáť na nestabilnom povrchu ani veľmi exponovanom mieste. Úplne voľný skleník, ktorý nie je krytý zo žiadnej strany, môže silný nárazový vietor jednoducho poškodiť.

sklenik

 

Prečítajte si tiež:

            ► Kam umiestniť skleník a aké sú naše skleníky Jurhan?

 

Orientácia skleníka

Pri plánovaní orientácie záhradného skleníka je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako napríklad klimatické podmienky, polohu a typ pozemku a druh rastlín, ktoré sa budú v skleníku pestovať.

Všeobecne platí, že ideálna orientácia skleníka je na juh (prípadne juhovýchod až východ alebo juhozápad). Takto bude skleník vystavený slnečnému žiareniu po celý deň, čo je dôležité pre rast a vývoj rastlín. V prípade, že skleník bude orientovaný na sever alebo severovýchod, bude mať nedostatočné množstvo slnečného svetla a tepla, čo môže negatívne ovplyvniť rastliny a výsledky pestovania.

→ NÁŠ TIP: S optimálnou orientáciou skleníka vám dokážu pomôcť aj rôzne aplikácie či weby, ktoré na základe polohy vašej záhrady a lokálnych klimatických podmienok dokážu určiť vhodné natočenie skleníka.

Rady s rastlinkami by mali smerovať z juhu na sever. Z juhu sa sadia menšie sadenice, smerom dozadu na sever sadíme vyššie.

  

Kam majú smerovať dvierka skleníka?

Pri plánovaní umiestnenia dvierok skleníka sa odporúča zvážiť ich orientáciu na opačnú stranu než je zdroj slnečného svetla. Mali by byť teda na strane proti juhu (príp. juhovýchodu alebo juhozápadu) – na klimaticky miernejšej strane.

→ NÁŠ TIP: Dvierka na skleníku zatvárajte podľa teploty. Keď využívate doobedné a poobedné slnko a navečer vám prichádza do skleníka tieň, zatvárajte dvierka skôr. Keď máte skleník na slnečnom mieste, ideálne je zatvárať dvierka pri západe slnka (ak teplota v noci klesne pod cca 15 stupňov) alebo až neskôr pri zotmievaní (ak je teplota v noci 15 – 19 °C). Ak sú nočné teploty nad 19 °C, dvierka nemusíte zatvárať.

 

skleník

  

4. Vykurovaný, temperovaný vs. nevykurovaný skleník

Svoj skleník môžete alebo nemusíte vykurovať. Rozhodnite sa tak podľa toho, čo a kedy v ňom chcete pestovať a samozrejme i podľa svojich finančných možností.

 

Klasický nevykurovaný skleník

Klasický skleník bez vykurovania používame vtedy, ak chceme vypestovať:

 • prvú jarnú zeleninu (šaláty, reďkovky, bylinky...)
 • teplomilnú zeleninu (rajčiny, papriky, uhorky, cukety či baklažány)
 • jesennú zeleninu (koreňová zelenina, šalát, reďkovky)

Takýto skleník umožňuje výrazne posunúť zber prvej úrody – ak máte skleník, môžete sa tešiť z prvých plodov omnoho skôr ako „bezskleníkoví“ záhradkári. Okrem zeleniny dokážete v takomto skleníku dopestovať aj kvalitné kvetinové priesady (rôzne druhy letničiek, byliniek, ale i okrasných rastlín). V zime vám takýto skleník na pestovanie príliš neposlúži, môžete ho však využiť ako miesto na odloženie rastlín v nádobách zo záhrady, terasy či balkónu.

 

Temperovaný skleník

Temperovaný skleník ocenia najmä tí, ktorí chcú pestovať rastliny v kontrolovaných podmienkach. Počas zimy sa v ňom udržiava teplota 10 – 14 °C, v noci sa môže znížiť o 3 stupne. Tento typ skleníka je väčšinou zhotovený z polykarbonátu – materiálu, ktorý dokáže udržiavať v skleníku stabilnú teplotu a vlhkosť. Vďaka tomu majú rastliny ideálne prostredie pre svoj rast. 

 

Vykurovaný skleník

Záhradný skleník s vykurovaním je vhodný pre tých, ktorí si chcú užívať výhody celoročného pestovania, a to i napriek vonkajším mrazom. V zime je v takomto skleníku teplota 18 – 21 °C, v noci sa môže znížiť o 3 stupne. Vykurovaný skleník ocenia tí, ktorí potrebujú na pestovanie a rozmnožovanie svojich rastliniek špeciálne miesto s vyššou teplotou. Taktiež tí, ktorí potrebujú zazimovať rôzne exotické rastliny v kvetináčoch, ktoré majú počas teplých mesiacov vo vonkajšej záhrade. 

Je potrebné však rátať s dodatočnými nákladmi na vykurovanie. V dobe vysokých cien energií si však každý z nás musí premyslieť, či chce a môže investovať do vykurovania svojho skleníka. Náklady totiž nemusia byť zanedbateľné. Preto samozrejme uvažujte v limitoch svojich možností.

 

Aktuálna ponuka záhradných skleníkov JURHAN▼▼▼

 

sklenikZáhradný skleník M3

 • praktický skleník so štvorcovou základňou, ideálny do menších záhrad
 • rozmery: 195 × 190 × 195 cm (D × Š × V)

            viac info →

 

sklenikZáhradný skleník M4

 • skleník s bohatým vnútorným priestorom do stredne veľkých až väčších záhrad
 • rozmery: 250 × 190 × 195 cm (D × Š × V)

            viac info →

 

sklenikZáhradný skleník M6

 • naozaj priestranný skleník s obsahom základne viac než 7 m²
 • rozmery: 380 × 190 × 195 cm (D × Š × V)

            viac info →

 

 

 • Ikona

  Nadčasový dizajn

  moderný a unikátny vzhľad

 • Ikona

  Rýchle doručenie

  doručujeme do 24 hodín

 • Ikona

  99% tovaru skladom

  odosielame ihneď

 • Ikona

  100 tisíc +

  spokojných zákazníkov

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie