Aké sú skleníky JURHAN

17.1.2022 12:07:14 1497

Ste vášnivý záhradkár a radi by ste si dopestovali vlastnú zeleninu, ovocie či bylinky v skleníku? V našej ponuke máme skleníky, vďaka ktorým budú mať vaše rastlinky svoje miesto bez vetra a chladu. Teplomilným rastlinám tak vznikne priestor, v ktorom budú mať priaznivú atmosféru pre svoj rast. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čím sa naše skleníky vyznačujú.

Aké sú skleníky JURHAN

1. Stabilita na prvom mieste

Skleník musí byť v prvom rade stabilný. Pozostáva z konštrukcie stien a strechy, ktorá sa pripája na základňu. Základňu tvorí pozinkovaný oceľový rám, pripája sa kovovými hákmi do pôdy. Vytvára tak stabilný podstavec, vďaka ktorému stojí skleník pevne a v pravých uhloch. Konštrukcia a rám sa spájajú uholníkmi a skrutkami.

V balení je väčšie množstvo upevňovacích svoriek, vďaka ktorým drží skleník pevne. Pridané priečky v oblasti strechy a stien zaručujú ešte vyššiu stabilitu, a to i pri nepriaznivých poveternostných podmienkach (silný dážď, vietor, sneženie a pod.).

 skleník

Obr. 1.: Montáž vnútorných strešných priečok na zvýšenie celkovej stability skleníka.

 

Prečítajte si tiež:

► Podľa čoho vybrať nový skleník?

 

V našom sortimente sa dlhodobo nachádzajú 3 modely skleníkov, ktoré sa tešia svojej obľube a stoja už na mnohých záhradkách. ▼▼▼

M3

Obr. 2.: Menší praktický záhradný skleník M3 so základňou a rozmermi 195 × 190 × 195 cm (D × Š × V)

 

Štvorcový skleník M3 je spomedzi našich skleníkov najmenší, hodí sa aj do menších záhrad. Jeho podstava má obsah 3,7 m². Aby ste sa mohli tešiť zo šťavnatých vypestovaných plodov a krásnych kvetov, mala by byť vaša záhradka dostatočne slnečná a poskytovať skleníku potrebný priestor bez tieňa. Skleník má strešné okno a odkvap na dažďovú vodu.

 M4

Obr. 3.: Stredne veľký skleník M4 so základňou a rozmermi 250 × 190 × 195 cm (D × Š × V)

 

Skleník M4 s obdĺžnikovou podstavou s obsahom 4,75 m² sa skvelo hodí do stredne veľkých a väčších záhrad. Poskytuje bohatý vnútorný priestor na uloženie rastliniek a pestovanie. Skleník má 2 strešné okná a dažďový odkvap na zachytenie a využitie dažďovej vody.

M6

Obr. 4.: Priestranný skleník M6 so základňou a rozmermi 380 × 190 × 195 cm (D × Š × V)

 

Náš najpriestrannejší skleník M6 s obsahom základne až 7,22 m² poskytuje naozaj štedrý priestor na pestovanie či uloženie rôznych druhov rastlín. Tento velikán sa môže pýšiť okrem svojej obľúbenosti medzi záhradkármi i ocenením. Má 4 vyklápacie okná pre optimálne prúdenie vzduchu a 2 dažďové odkvapy.

 

Kam umiestniť skleník?

  1. Výber konkrétneho stanovišťa si dôkladne premyslite, môže totiž vo veľkom ovplyvniť pestovanie a množstvo i kvalitu úrody.
     
  2. Povrch musí byť rovný a stabilný, nemôže na určitých miestach dochádzať k poklesu či zosuvu pôdy. Svahovité záhrady majú pred sebou trochu ťažšiu úlohu – pod kopcom sa tvorí mrazivá dolina a hrozí stekanie vody priamo do skleníka či zosúvanie pôdy. Preto je potreba najskôr zarovnať pozemok a vytvoriť vhodné a pevné základy na stavbu skleníka.

  3. Skleník by nemal byť umiestnený na vysoko exponovanom mieste, kde je úplne voľný a vystavený náveternej strane. Mal by byť chránený, aby nedošlo pri veľmi silnom vetre k jeho poškodeniu.

  4. Skleník neobľubuje chladné a príliš tienisté miesta. Na to, aby vám rastliny priniesli bohatú a chutnú úrodu, potrebujú dostatok slnka. Ideálne je, ak je skleník vystavený slnečným lúčom od rána do večera čo najviac (v prípade potreby sa sklenené tabule zabielia a skleník sa vetrá, aby sa zabránilo prehriatiu). Ak nemáte miesto s dostatkom slnečného svetla v priebehu celého dňa, zvoľte si to s ranným slnkom – rastliny sa hneď zrána zahrejú, odparí sa ranná rosa, čo napomáha predchádzať vzniku plesní.

  5. U širších skleníkov nemusíte ich orientáciu príliš riešiť, úzke a dlhé skleníky sa často smerujú od severu na juh s dvierkami na južnú stranu. Druhým variantom je natočenie jednej z dlhších strán skleníka na južnú stranu – budete mať vyhrievaný skleník a pestovať v ňom môžete v podstate celoročne.

 

dvere 

Obr. 5.: Tento skleník je vhodne umiestnený – má rovný podklad, nie je na voľnom priestranstve, chránia ho pred silným vetrom okolité stromy a kry, ktoré mu ale zbytočne netienia.

 

2. Steny, okná a dvere

Naše skleníky sú vyrobené z eloxovaných hliníkových profilov a tepelnoizolačných dutinkových dosiek, použité materiály sú odolné voči UV žiareniu. Majú obdĺžnikový pôdorys, zvislé bočné steny a sedlovú strechu – poskytujú teda veľmi dobre využiteľný priestor, ktorý vám umožní i umiestnenie políc

Dvere sú posuvné, vďaka čomu je vchádzanie i vychádzanie zo skleníka jednoduché. Cirkuláciu vzduchu zabezpečujú vetracie strešné okná.

 otvárač okien

Obr. 6.: Okná i dvere slúžia na reguláciu teploty a vlhkosti v skleníku, jednoducho sa obsluhujú. Dajte však pozor pri silnom nárazovom vetre či búrkach, okná i dvere musia ostať zavreté.

 

V našej ponuke nájdete taktiež automatický otvárač okien, ktorý vám môže uľahčiť prácu.▼▼▼

 automatický otvárač okien

Obr. 7.: Automatický otvárač okien s riadením podľa teploty

 

Zabezpečí optimálnu ventiláciu tepelne riadeným otváraním a zatváraním. Funguje na jednoduchom princípe – podľa aktuálnej teploty sa pohybuje piest valca a okno otvára alebo zatvára. Konkrétny uhol otvoru si môžete nastaviť sami pootočením valca. Na prevádzku tohto otvárača okien nie sú potrebné žiadne batérie ani elektrina. Jeho montáž do skleníkov (i napr. altánkov či záhradných domčekov) je veľmi jednoduchá, všetko potrebné sa nachádza v balení. Nosnosť otvárača je až 7,5 kg a maximálna výška zdvihu je 45 cm.

 

3. Využitie dažďovej vody

Výhodou týchto skleníkov je možnosť zberu dažďovej vody k jej ďalšiemu použitiu. Stačí, keď pod dažďový odkvap (pri modeli M6 môžete dokonca využiť až 2 odkvapy) smerujúci po boku skleníka umiestnite nádobu na zber dažďovej vody. Jednoducho tak môžete zbierať vodu na zalievanie, oplachovanie rúk a náradia či iné použitie.

 

 zber daždovej vody

Obr. 8.: Dažďový odkvap je na bočnej strane skleníka, umožňuje efektívny zber dažďovej vody.

 

Zdroj zalievania budete mať navyše vďaka nádobám rovno pod dažďovými odkvapmi hneď po ruke a nemusíte pri stavbe skleníka riešiť zavedenie vody. Okrem ušetrených nákladov za vodu vás môže hriať pri srdci i fakt, že dažďová voda je na zalievanie vždy lepšou voľbou ako voda z vodovodu.

 sud

Obr. 9.: Dažďová voda v sude je po ruke a vždy pripravená na zálievku rastlín v skleníku i mimo neho.

 

Veríme, že vám váš skleník bude dlho slúžiť a želáme vám bohatú úrodu a veľa radosti z pestovania!

 

 

 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie